בזכות החום

כשילדנו מעלים חום אנחנו ממהרים "לסייע" להם ולהוריד את החום בעזרת אקמולי או נורופן לילדים. אך כדאי שנדע שפתרונות הבזק הללו, שאכן משפרים פלאים את הרגשתם של הקטנטנים ומזניקים אותם בתוך רגעים חזרה אל שיגרת המשחקים, לא תמיד באמת עושים חסד עם החלמתם ועם חוסנה של המערכת החיסונית המתפתחת שלהם.
מחשבות כפירה על יעילותם של משככי הכאבים ומורידי החום למיניהם, לצד מחשבה מעמיקה וסומכת על תבונת הגוף וגם כמה פתרונות טבעיים – אז אם הילד חלה במסגרת הבית, בטיול השנתי בטיול בחול או חופשת סאמר סקול בכתבה שלפניכם תוכלו למצוא את הפתרון האולטימטיבי לבעיה.

למה עולה החום?
מדוע בעצם מעלה הגוף חום? שאלה טובה לבחינת פסיכומטרי: יכולות להיות לכך כמה סיבות טובות, בדרך כלל בשל קיומה של דלקת, או נוכחותו של וירוס שחדר לגוף. במקרים רבים אחרים, במיוחד אצל ילדים (אבל מדי פעם גם אצל ילדים שגדלו) מעלה הגוף חום בעקבות עייפות כבדה ומתמשכת או במצבי מתח רגשי ועומס רגשי ממושכים.

אם אתם חושדים בקיומה של דלקת (דלקת ריאות למשל, המלווה לרוב בשיעולים "מלאים" וטורדניים, או אוזניים שמציקות ומרבות להתגרד על ידי היד הקטנה) – יהיה בודאי כדאי להיעזר בסטטוסקופ של הרופא כדי לקבל אישור לחששותיכם – או לשלול אותם. אם זה נראה כמו שפעת (כלומר: הגוף נדבק בוירוס) – אין מה לעשות. כל רופא משפחה טוב יגיד לכם שהילד זקוק למנוחה ולשתיה מרובה. וזה נכון. רק שלא תמיד נחוץ באמת להוריד את החום, למרות שאכן קשה לראות את הילד "סמרטוט".

לעיתים הגוף הקטן מעלה חום ללא כל סיבה נראית לעין וללא כל תסמין נלווה – כאן דרושה הקשבתכם כמו גם המודעות שלכם: האם עברו על הילד ימים עמוסי פעילות כגון נסיעות ארוכות, ביקור באתרי אטרקציות, ימי כיף משפחתיים או בילויים מחוץ לבית ולשגרה? האם היה נתון במתח הקשור לאווירה לא טובה בבית? אלה כשלעצמם יכולים להיות סיבה טובה לגוף הקטן להעלות חום.

תפקידו של החום
כלי נשק – החום עולה כחלק ממלחמתו של הגוף בנגיף שחדר לתוכו. בעזרת החום מבקש הגוף להשמיד את החיידקים. כמה גיאוני! תארו לעצמכם, שבמקום שנסמוך על תבונתו המדהימה של הגוף – אנחנו ממהרים לדכא את המנגנון המפותח הזה בעזרת אקמולי. למראית עין נדמה לנו שעזרנו לילד להרגיש טוב יותר. אבל זאת רק מראית עין ותו לא! למעשה, מנענו מגופו התבוני להילחם בהצלחה בפולש. ברוב המקרים הילד שרק לפני רגע היה שמוט על מיטת ילדים, קם לתחייה ומתחיל להסתובב כסביבון חסר מנוחה.

אנחנו ממהרים להרגיש הקלה בעוד שבפועל, כשתפוג השפעתה של התרופה הילד ייחלש במהירות ויעלה מחדש את החום, פעמים רבות אף יעלה החום מכיוון שהגוף לא נח כפי שהיה זקוק ההחלמה הופכת איטית הרבה יותר: אם לא היינו מזדרזים להוריד את החום היינו חוזים בהתאוששות בתוך יומיים-שלושה, בעוד שבעזרתם האדיבה של מדכאי החום תגיע ההתאוששות רק אחרי חמישה ימיים עד שבוע.

אמצעי מנוחה – פעמים רבות, בעיקר במקרים שבהם הגוף מעלה חום ווידאתם שאין דלקת, הגוף מעלה חום כי הוא פשוט זקוק למנוחה. כן, כן – תקופת הילדות היא תקופה של התרגשות מגילוי העולם ופעלתנות מתמדת. ילדים אינם יכולים לשבת לרגע אחד. מלאים באנרגיה הם זזים ורצים, קופצים ורוקדים ומשתוללים ואינם יודעים שובע. לעיתים החום עולה מתוך התשה עצמית שכזו ומתוך מנגנון פנימי, שמבקש לווסת את הפעילות. להירגע ולנוח.

במנוחה, ממש כמו בשינה, מתרחשת הרבה פעמים גדילה: פיזית, ריגשית ומנטאלית. ישנם הסבורים כי ילדים מעלים חום כחלק מתהליך הפלאי של גדילתם. מיסטיקנים יטעימו כי בחום גבוה, שיוצר הלך רוח נפשי של הזיות ודמדומים, מקבל הילד "ידע" מלמעלה. הרבה פעמים לאחר מחלה של חום גבוה ילדים מתחילים ללכת, לדבר או להבין מושגים שלא היו ברורים להם קודם לכן.

פטנטים טבעיים להורדת חום
יחד עם זאת – אין צורך לאפשר לילד לקדוח. מצב מתמשך של חום גבוה, מעל ארבעים, עשוי לחולל נזק למוח, ולכן חשוב מאוד להוריד את החום, ולאפשר לגוף הפוגות. כדאי להכיר מספר אמצעים טבעיים שעשויים לעזור:

1.    מקלחות במים פושרים-קרים – עשויות לצנן מעט את הגוף הלוהט ולהוריד לזמן מה את החום. רצוי לערוך מקלחות שכאלה כל כמה שעות.
2.    שטיפת פלג הגוף התחתון – קיצור דרך מועיל לא פחות יהיה להחזיק את הפעוט מתחת לזרם מים פושר-קר ולהניח לפלג גופו התחתון (בעיקר בתחתית גופו) להצטנן.
3.    קומפרסים קרים – בעזרת מגבת או מטלית לחה לנגב את כל הגוף ולצננו. להניח רטייה קרה על המצח ולצנן אותה כל כמה דקות על מנת שלא תתחמם מדי.

מתי כן להשתמש במדכאי חום
כעיקרון – אם לא נדכא את מנגנון העלאת החום – הוא יפעל כהלכה. הגוף הקטן ינוח וישוב אל כוחותיו בהקדם. אבל במקרים אחרים יהיה כדאי להשתמש במדכאי חום לסוגיהם:

1.    כשהחום נהיה גבוה מאוד  – במצב כזה כדאי לעשות מדי פעם הפוגות ולתת לגוף מנוחה והקלה.
2.    בשעות הלילה –  שאז הורדת החום חיונית לשינה טובה יותר. בלילה אין חשש שהילד יקום ויתחיל לשרוף את כוחותיו במשחק. הוא פשוט ישן טוב יותר.
3.    במצבי כאב – שיניים או אוזניים – הקלה בכאב עשויה לעזור לילד לישון טוב או לתפקד טוב יותר.

לסיכום –
לא צריך למהר ולהוריד חום שעולה. צריך להתאזר בסבלנות ולחכות לרגע שבו הגוף שב בעצמו לאיתנו. ממילא מדכאי חום אינם מרפאים וברוב המקרים הם עוזרים לנו ההורים "לקבל את ילדינו בחזרה". כדאי להתבונן היטב פנימה ולבדוק עם עצמנו מה המוטיבציה המרכזית המניעה אותנו להוריד את החום.

האם אנחנו באמת פועלים לטובת הילד או רק כדי לשפר את הרגשתנו?

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך