הליכים רפואיים מורכבים

שורה ארוכה של הליכים רפואיים מורכבים מבוצעים מדי יום ברחבי העולם. במאמר הבא נתמקד בכריתת רחם כדוגמא לתהליך מן הסוג הזה, בעיקר על מנת להבין מה מאפיין אותו וכיצד קובעים את מידת הסיכון

ניתוח לכריתה של הרחם מתבצע על ידי גינקולוג והוא מהווה דוגמא מצוינת להליכים רפואיים מורכבים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, המורכבות של הליכים אלו לא באה על חשבון השכיחות שלהם. הליכים רפואיים מורכבים מבוצעים על בסיס יומי וקבוע בכל רחבי העולם. לעיתים קרובות מדובר על הליכים שמצילים חיים, או לחילופין על כאלה שמומלצים על ידי רופאים ואנשי מקצוע כדי למנוע החמרה מהירה ומיידית במצב הרפואי של המטופל.

יש מספר מאפיינים משותפים להליכים רפואיים מורכבים:

א. ביצוע על ידי רופא מוסמך בלבד – הליכים רפואיים מורכבים מבוצעים רק על ידי רופא עם הסמכה ספציפית. רופא משפחה או רופא כללי לא יכול לבצע הליכים כאלה, וגם רופאים מנתחים עם הכשרה בתחום מסוים יתקשו לנצל את ארגז הכלים העומד לרשותם כדי לבצע ניתוח בתחום אחר. במילים אחרות, הסמכה קונקרטית היא חלק בלתי נפרד מאחוזי ההצלחה הגבוהים של הליכים רפואיים מורכבים.

ב. מהלך הניתוח – בדרך כלל יש דרכים שונות לבצע הליכים רפואיים מורכבים. למרות שהמטרה של הניתוח זהה, רופאים בוחרים להגיע אליה על פי ההיסטוריה הרפואית של המטופל ולפי נתונים שמתגלים במהלך הניתוח. חשוב להישאר עירניים כדי לבחור את מהלך הניתוח ולמנוע נזקים בריאותיים בלתי הפיכים.

ג. רמת סיכון גבוהה – כמובן שמה שמאפיין הליכים רפואיים מורכבים כמו כריתת רחם היא בין היתר רמת הסיכון הגבוהה. אלו ניתוחים שמבוצעים רק לאחר חתימה של המטופל ותהליך ארוך של הכנות. רמת הסיכון נובעת מהמורכבות של הניתוח עצמו, מהמטרות שאותן רוצים להשיג ומהמצב הרפואי המוקדם והבסיסי.

מהו ניתוח כריתת רחם?

כדאי לקחת ניתוח לכריתה של הרחם בתור דוגמא להליכים רפואיים מורכבים. ראשית, זהו ניתוח שמתבצע על ידי גיניקולוג שעוסק במערכת הרבייה הנשית. גיניקולוג מתמחה באיברים כמו הרחם, הנרתיק, השחלות ועוד. הוא מוסמך להמליץ על פרוצדורות רפואיות לטיפול בדלקות וזיהומים או במחלות מין.

שנית, יש להביא בחשבון את ההשלכות של הניתוח. הסרת הרחם בניתוח מונעת בכל מקרה את האפשרות להרות. מעל 600 אלף ניתוחים כאלה מתבצעים מדי שנה בארצות הברית לבדה, אך שליש מהנשים ברחבי העולם צפויות לעבור את הניתוח הזה עד גיל 60. רק אישה שמבינה עד הסוף את ההשלכות של הניתוח רשאית לחתום על טופס הסכמה מדעת.

למה מבצעים הליכים רפואיים מורכבים?

הסיבות העיקריות לביצוע ניתוח כריתת רחם הן גידולים שפירים וסרטן צוואר הרחם. רופא יכול להמליץ על כריתה של חלק מצוואר הרחם בגלל שהגידול מופיע בפתח, או כאשר הסרטן כבר החל להתפשט. החלטה חשובה נוספת היא האם לכרות גם את החצוצרות והשחלות. מלבד האמור לעיל, סיבות לא פחות חיוניות לביצוע הניתוח הן דימום קשה ברחם שאינו נפסק, צניחת רחם אל תוך הנרתיק ודלקות שמתפתחות עד למצב של מורסה.

את הניתוח מבצעים בשתי שיטות עיקריות. בשיטה הראשונה מבצעים חתך בבטן התחתונה כדי להסיר את הרחם במלואו, בעוד בשיטה השנייה מעדיפים לבצע את החתך בקצה העליון של הנרתיק. לאחר הכריה שמתבצעת בחתך דרך הקצה העליון של הנרתיק תופרים את קצוות העור. כמו במקרים אחרים של ניתוחים מורכבים, אם בוחרים לבצע ניתוח פתוח מקפידים בסיומו על חיבור נקז לניקוז הנוזלים באיזור החתך.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך