טיפולי שיניים לילדים

בריאות השיניים לא מתחילה עם החור הראשון, אלא מתחילה עם בקיעת השן הראשונה. עלינו, כהורים, מוטלת האחריות לחנך את ילדינו להיגיינת פה ולהרגלים בריאים ולא לעגל פינות ולעשות הנחות בכל הקשור לצחצוח שיניים ובדיקות תקופתיות. נאה דורש נאה מקיים, בגדול!
כמו כן כדאי בהחלט לשקול ביטוח בריאות, וזאת בראייה לטווח הארוך..

בריאות השן
הורים רבים לילדים סבורים, כי אין צורך לטפל בשיני הילדים או לקחתם לביקורת אצל רופא שיניים אלא אם כן "יש בעייה". אין טעות גדולה מזו! יותר מכל תחומי הרפואה האחרים, רפואת שיניים טובה היא בעיקרה רפואה מונעת, כלומר: מדריכה ומכוונת כיצד להימנע מבעיות שיניים. ילד שמגיע אל רופא השיניים עם עששת וחורים הוא כבר ילד "אבוד" – בעיות שיניים ילוו אותו מן הסתם לאורך כל חייו. הקניית הרגלים להיגיינת שיניים טובה וביצוע טיפולים מניעתיים במועדם הם ההשקעה הטובה ביותר, וגם הכדאית ביותר מבחינה כספית! לא מעט הורים מוצאים עצמם לוקחים הלוואות על מנת לממן הוצאות טיפולי שיניים או הלבנת שיניים, הורים אשר ילמדו את ילדיהם את הכללים של שמירת היגיינת הפה, גם הם וגם ילדיהם יקצרו פירות בטווח הארוך..

מתי מתחילים?
כמעט שאי אפשר להתחיל מוקדם מדי. עם בקיעת השיניים הראשונות חייבים להתחיל לשים לב "מה קורה" – האם השיניים בוקעות כסידרן ובמקומן. בכל מקרה של חשד לחריגה, יש להתייעץ עם רופא שיניים לילדים. כאשר בקעו כל שיני החלב יש להתחיל בהדרכה ובשגרת טיפולים של ניקוי, ולהעביר את האחריות אל הילד מוקדם ככל האפשר. ילד שגדל עם הרגלים נכונים להיגיינת הפה ייהנה משיניים בריאות כל חייו.

ביקורת תקופתית אצל רופא שיניים לילדים היא הדבר הנכון לעשותו. כדאי כמובן לבחור רופא לפי המלצות, אך חשוב עוד יותר לבחון איזה קשר נוצר בינו לבין הילד: אם הילד מפחד ובוכה, ואם נושא השיניים נתפס אצלו כמאיים ומכאיב, כדאי לשקול מעבר לרופא אחר. אם הילד הולך בשימחה וללא פחד ומבצע בנאמנות את הוראות הרופא לטיפול בשיניו, הישארו עימו.

מה עושים שם?
רופא שיניים לילדים יעקוב אחרי התפתחות הילד, ידריך אותו בשמירה על היגיינת הפה, יאתר בעיות וימליץ על פתרונות, ובמידת הצורך יטפל בשיניים שזקוקות לכך. אם הרופא טוב ורגוע, גם הילד יהיה רגוע בזמן בדיקה או טיפול; מכל מקום, לעיתים אין מנוס מלבצע טיפולי שיניים בהרדמה מקומית או אף מלאה.
חשוב לדעת, כי יש לטפל היטב גם בשיני חלב – שיני חלב נגועות בעששת עלולות להביא לצמיחת שיניים קבועות שיהיו נגועות גם הן! אין בשום פנים להזניח את הטיפול בשן רק משום ש"בסוף היא תיפול בין כה וכה".

חשיבותן של הביקורות ושל הטיפולים המונעים עולה עוד יותר כאשר מופיעות השיניים הקבועות. כדאי להתייעץ עם רופא השיניים באשר לאפשרות של איטום חריצים – פעולה מניעתית (לשיניים הקבועות בלבד) שעשויה למנוע חורים בשיניים למשך עשרות שנים. בשיניים עקומות או שחורגות ממקומן יש לטפל מיד כדי למנוע בעיות רפואיות ונפשיות אצל הילד, ורופא השיניים יעריך את המצב ויפנה במידת הצורך את הילד לטיפול אורטודונטי או כירורגי.

למי הולכים וכיצד מגיעים?
נו טוב, כולנו כבר ילדים גדולים. על בחירת רופא השיניים כבר דיברנו, מן הסתם נוכל למצוא רופא טוב בסביבתנו הקרובה. ילד אמור להרגיש כל כך נוח וחופשי אצל רופא השיניים, עד כי לאחר מספר פעמים ניתן יהיה לשלוח אותו לשם לבדו. הורים דאגנים יכולים לשרטט (או להדפיס) מפות פשוטות שיראו לילד את הדרך הלוך וחזור; אחרי פעם או פעמיים, כבר לא יהיה בהן צורך עוד. כדאי תמיד לפשפש, לבדוק ולבחור נכון רופא שיניים לילדים. כאשר מדובר בכימיה גדולה בין השניים זוהי השקעה לטווח ארוך. חרדה דנטלית שכה אופיינית לרבים ולטובים מאיתנו מתחילה בדרך כלל מטיפול שיניים טראומתי בילדות. חבל ולא כדאי שילדכם יצטרפו למועדון מפוקפק זה.

מה המסקנה? ככל שתקדימו את הביקור אצל רופא השיניים עם ילדכם ותשמרו על בריאות שיניו כך ייחסכו ממנו טיפולים טיפוליים בלתי נעימים. ההקלה על הכיס גם היא תהיה מבורכת, אין ספק.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך