טיפול באומנות – מה זה?

כבר למעלה ממאה שנה שהטיפול הנפשי הפך למדע הפסיכולוגיה ולאורך השנים התפתח והשתכלל תוך יצירת שיטות טיפול שונות, שיתאימו לקהל יעד מגוון ולבעיות נפשיות רבות. כיום, קיימים טיפולים שונים מעבר לטיפול הקלאסי בו יושב המטופל אל מול המטפל, כמו טיפולים קבוצתיים, ריפוי בעיסוק וגם טיפול באומנות. אמנם הטיפול באומנות נפוץ וקיים, אך ישנה חשיבות למציאת מטפלים מקצועיים ומנוסים באומנויות, אותם תוכלו למצוא בפורטל בטיפולנט.

מהו טיפול באומנות, למי הוא מתאים ומהם יתרונותיו?

טיפול באומנות הוא למעשה שיטה מעולם הפסיכותרפיה, שעושה שימוש בטכניקות יצירתיות מעולם האמנות כמו ציור, פיסול, צילום ועוד. הטיפול עצמו משלב את הידע והמסקנות שנאספו מתחום הפסיכולוגיה, בעיקר אלו מתחום תהליכי היצירה ומיישם אותם בטיפול, תוך שילוב של התרפיה עצמה, שהיא האומנות.

הטיפול באומנות עוזר בשני מישורים:

  1. אמצעי ביטוי לא מילולי – האומנות יכולה לאפשר למטופל להביע את עצמו דרכה ולא דרך התבטאות מילולית, שיכולה להגביל את כושר הביטוי ולא להסביר את הבעיה כיאות. כמו כן, ישנם מטופלים שלא מוצאים לנכון, או לא מרגישים בנוח, להתבטא בצורה מילולית ועל כן, טיפול באומנות יכול להיות פיתרון מתאים ויעיל עבורם. את התכנים והבעיות שחושף המטופל דרך האומנות, המטפל מאומן לאבחן ועל ידי כך, יכול להביא להקלה במצוקה ולמציאת דרך נכונה לטפל במטופל.
  2. טיפול כתרפיה עצמאית – מלבד העובדה שהטיפול משמש כאמצעי לביטוי לא מילולי, הוא משמש כתרפיה בפני עצמה. יצירת האומנות משמשת בעצמה כאמצעי להקל על מצוקתו של המטופל ועוזרת לו להתמודד עם מצבי לחץ, מתח וחרדה ואף משמשת כדרך להתמודד עם מקרים טראומטיים שחווה. כמו כן, האומנות עשויה לסייע למטופל בתפקוד היומי, ההתנהגותי והקוגניטיבי ובשיפור היחסים שלו עם סביבתו הקרובה והרחוקה.

באילו מקרים טיפול באמנות יכול לעזור?

טיפול באומנות מתאים לכל מטופל באשר הוא ומותאם לקהל יעד מגוון כמו ילדים, נערים, מבוגרים, זוגות, יחידים ומשפחות. הטיפול לא מחייב ידע מוקדם באומנות והוא יכול להיות יעיל במיוחד לאוכלוסייה שמתקשה לבטא את עצמה דרך ביטויים מילוליים. על כן, טיפול באומנות מתאים גם לילדים, שעדיין לא בעלי כושר ביטוי גבוה מפאת גילם ואף למבוגרים שהתקשורת המילולית עבורם מהווה מכשול.

טיפול באומנות יכול לסייע במקרים של טראומות שחווה המטופל, במקרים של התמכרויות, חרדות, מצבי אובדן, נכויות, הפרעות אכילה וויסות רגשי. כמו כן, הטיפול באומנות יכול לעזור לצמיחה אישית, העלאת הביטחון העצמי, התמודדות עם חרדות ומצבים חברתיים וכן, העלאת המודעות העצמית והסתגלות לשינויים בחיים כמו מחלה, לידה, תקופות מעבר וכדומה.

מהם יתרונות הטיפול באמנות?

היתרון הגדול של הטיפול באומנות הוא היכולת שלו לאפשר למטופל שמתקשה להתבטא באופן מילולי, להתבטא באופן לא מילולי. התהליך היצירתי משקף את ההתפתחות של המטופל ומאפשר לו להביע את המצוקות והקונפליקטים עימם הוא מתמודד. כמו כן, הטיפול מאפשר לפרק את מנגנוני ההגנה ומשמש ככלי עקיף ולא ישיר להתמודדות עם תחושות שמקשות על אורח החיים.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך