טיפול ממקום אחר: תרפיה באמנות

טיפול פסיכולוגי היום, זה לא מה שהיה פעם. כמעט משום בחינה. אפשר לומר שבמאה ה-21, פסיכולוגיה היא הרבה יותר 'מיינסטרים' ממה שהייתה אי פעם. מה זאת אומרת מיינסטרים? היום זה מקובל מאוד ללכת לפסיכולוג, ולא כל מי שהולך לטיפול נפשי אצל פסיכולוג נחשב למשוגע או בעייתי מאוד, כמו שפעם אולי נטו לחשוב, או לפחות זו הנורמה החברתית שדבקה בנושא.
מעבר לכך, טיפול נפשי היום יכול להגיע בהרבה צורות וקיימות הרבה מאוד שיטות חדשות, כאשר כל הזמן צצים רעיונות חדשים כיצד ניתן לסייע לאנשים להיפתח ולטפל בדברים היושבים בנפשם ומקשים עליהם את חיי היומיום. אחד מתת התחומים בענף שנמצא היום בתנופת התפתחות, הוא טיפול פסיכולוגי באמצעות כל מיני אביזרים ופעילויות חיצוניים. טיפול פסיכולוגי באמצעות ריקוד, באמצעות משחק, באמצעות דמיון מודרך, באמצעות בעלי חיים וגם – תרפיה באומנות.

מהי תרפיה באמנות?
בגדול, אפשר לומר שכל טיפול נפשי, תרפיה, באמצעות אמצעים חיצוניים הוא למעשה דרך לחשיפת רגשות באופן עקיף. חשיפה אישית קשה לכל אחד מאיתנו, אבל קשה אף יותר לאנשים מסוימים ובעיקר כאשר מדובר בבעיות, חשיפת טראומות או מטענים רגשיים כבדים שמקשים על החיים. לעיתים, אם לא ניתן לדבר ולחשוף באופן ישיר רגשות וחוויות, דווקא פעילות בלתי מילולית (ללא דיבור וללא מילים) עוזרת לשחרר מכשולים נפשיים ולעקוף את המכשול העיקרי של החסימה בדיבור. אפשר לומר שזו דרך "לרכך את הנפש" בדרך להיפתחות והתנקות.

למי מתאים טיפול תרפיה באמנות ומתי?
ובכן, בניגוד למה שאולי נשמע כשמדברים על אמנות ויצירה, אין שום צורך ברקע אמנותי קודם אצל מטופל פוטנציאלי. אין צורך ברקע, כישורים או ניסיון. כל מה שצריך הוא רק פתיחות להתנסות הזו, כדי לאפשר להוציא ממנה את המיטב, בדרך להקלה הנפשית. טיפול באמצעות אמנות מתאים בכל מיני מקרים של צורך נפשי בטיפול, כמו למשל אנשים שלא מצליחים להתגבר על טראומה, אנשים שסובלים מדיכאון במהלך אובדן קשה או פרידה, התמודדות עם מחלה קשה, דימוי עצמי נמוך או בעיות בביטחון העצמי ועוד.

תרפיה באמנות כנתיב צמיחה
היופי בתרפיה באמצעות יצירה ואמנות הוא שהוא לא מוגבל לטיפול נפשי בלבד. הוא יכול להיות גם נתיב להעשרה והתפתחות אישית. מה למשל? תרפיה באמנות יכולה לעזור בשיפור כישורי תקשורת בינאישית עם אנשים והסביבה, תקשורת בין אנשים ספציפיים וחיזוק קשרים אישיים קיימים באופן כללי (טיפול משפחתי, טיפול זוגי). כמו כן זהו אמצעי חיובי ויעיל לטיפול בקשיי ריכוז או קשיי למידה, כולל עזרה לתלמידים בכל גיל, אשר מתמודדים עם חרדת בחינות קשה. תרפיה באומנות נלמדת במכללות שונות בארץ כתואר ראשון, אך המסלול הפופולארי יותר הוא תרפיה באומנות תואר שני, לאנשים שלמדו מקצועות תרפיה אחרים בתואר ראשון או מדעי ההתנהגות.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך