טיפול פסיכולוגי – עד הבית

דומה כי אין צורך להכביר מילים על היתרונות האפשריים של טיפולים פסיכולוגיים מוצלחים באמת. ואכן, מדי שנה אינספור ישראלים, הזקוקים לסיוע או להכוונה בחייהם, מתחילים בטיפול שאמור לכלול בתוכו תמורות חיוניות עבורם. מה שחשוב להדגיש הוא שמעבר לבחירת הגורם המטפל, נדרש להחליט גם על מקום מתן הטיפולים. בהקשר הזה, בחירה נפוצה בשנים האחרונות היא קבלת הטיפולים בבית המטופל, מה שמגלם בתוכו מעלות חשובות גם כן.

הנה כל מה שצריך לדעת על הנושא של קבלת טיפולים פסיכולוגיים בבית המטופל, אך כצעד ראשון – התייחסות קצרה למהות הטיפול הפסיכולוגי כמכלול.

קווים לדמותו של הטיפול הפסיכולוגי

ברמת ההגדרה המאד מאד בסיסית, המטרה העיקרית של טיפול פסיכולוגי היא להבין את התנהגותו של האדם ואת התהליך המנטליים שעוברים עליו, מה שמאפשר לנבא, לפקח או להעניק דגשים חשובים לגבי ההתנהלות העתידית שלו. לא צריך להיות מומחה בתחום, עם זאת, כדי לדעת שהוא רחב במיוחד, שעה שהוא כולל בתוכו מספר לא מבוטל של תיאוריות, ענפי מחקר וגישות אשר היריעה קצרה מלתאר כאן. כך, למשל, יש הבדל ניכר בין פסיכולוגיה התפתחותית לחברתית, או בין פסיכולוגיה קוגנטיבית לרפואית. וכמובן שניתן למצוא דוגמאות נוספות להבהרת הנקודה.

הטיפול הפסיכולוגי, בהמשך לכך, עשוי לסייע במספר אינסופי של מצבים. זה מתחיל עם משברים נקודתיים בחיי האדם, או חוסר היכולת שלו למצוא את הנתיב המתאים לו בחייו. הטיפול יכול לסייע להתמודד עם טראומות, קשיים זוגיים או משפחתיים, בדידות, דיכאון, הפרעות שונות (דוגמת הפרעות אכילה או התמכרויות) – והרשימה עוד ארוכה.

הכי טוב בבית – גם בטיפול הפסיכולוגי

בחירה פופולארית של לא מעט ישראלים כיום, כפי שנרמז מעלה, היא לעבור טיפול פסיכולוגי זה או אחר בביתם, ולא בקליניקה של הגורם המטפל. היתרון המשמעותי הראשון של בחירה זו קשור להרגשה האישית של אלה העוברים את הטיפולים, שנוטה להיות טובה יותר כאשר הם ניתנים בסביבת החיים המוכרת שלהם. בתנאים אלה, כאשר האדם מרגיש בנוח, קל לו פי כמה להיפתח בפני הפסיכולוג, מה שמגדיל את הסיכויים לטיפול מוצלח באמת מצידו. העובדה שהטיפול הפסיכולוגי נערך בבית עשויה לסייע גם לאנשים המרגישים חוסר נוחות מסוימת בקבלת הטיפולים, ולו מכיוון שהם יכולים לקבל אותם בתנאים הדיסקרטיים ביותר.

כאשר הטיפול נערך בבית, גדלים הסיכויים להתמדה בו. חשוב לזכור כי הטיפול הפסיכולוגי, מעצם המהות שלו, נוטה להימשך מספר חודשים לפחות, עם פגישות אליהן חייב המטופל להגיע על מנת ליצור המשכיות, שתגדיל אף היא את יעילות הטיפול. קל הרבה יותר להתמיד בטיפולים כאשר פרמטר המרחק לא משחק תפקיד, ושהוא לא צריך להשקיע זמן, מאמצים או כספים בהגעה למקום בו ניתנים הטיפולים.

מנגד, חשוב להדגיש כי לא כל פסיכולוג אכן מאפשר לקבל את הטיפול בבית הלקוח, בעוד שבמקרים מסוימים הדבר עלול לייקר במקצת את עלות הטיפול.

 

 

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך