להתמודד עם תחושת יובש בפה – גורמים ודרכי טיפול

מכירים את ההרגשה בה הפה יבש, הטעם לא נעים וכמה שתשתו עדיין תשר התחושה היבשה? מה הגורמים לכך וכיצד אפשר להפטר מהתחושה הזו? יכול להיות שמדבור בבעיה רפואית?
דבקה לשונו לחיכו
תחושת יובש בפה יכולה להגרם ממספר סיבות. הראשונה מביניהן היא נזק שנגרם לבלוטות הרוק, ומכאן באיכותן ובכמות הרוק שהן אחראיות לייצורו. כמו כן, טיפולים הכוללים הקרנות המטפלות בגידולים סרטניים, הורסים את תאי הבלוטה האחראית לרוק וגורמים ליובש עז. מצב זה אגב, הוא בלתי הפיך. סיבות נוספות הן מחלות אוטואימוניות, במהלכם הגוף תוקף את תאי הבלוטה והורס אותה (פעולה המוגדרת כ "טעות של הגוף"), מחלת הסוכרת, וכן יובש בפה לעיתים מופיע בעקבות שימוש בתרופות פסיכיאטריות. בפתרון הגורם האחרון יוכל לסייע ייעוץ עם פסיכולוג קליני לבדיקת מינון \ החלפת התרופה.

יובש בפה גורם לטעמי לוואי רבים בפה, ריחות רעים העולים ממנו ובעיקר נזק קשה לשיניים. כמו כן עלולים להתפרץ זיהומים, פטרייתיים וחיידקיים ובתדירות גבוהה, קשיים בבליעה, בדיבור ובאכילה וצורך מתמשך בשתייה. ללא רוק נפגע חוש הטעם, ולא מתקיים נטרול החומציות מהפה, המגן עליו מפני עששת ונזקי שיניים אחרים.

בצורת בפה
יכול להיות שהפה שלכם יבש פשוט כי אתם צמאים, נמצאים בתקופה מתוחה המשפיעה על מצב הרוח והלחץ ומדובר בסופו של דבר בתופעה חולפת. גם אם אתם מעשנים כבדים, זו סיבה התורמת רבות לחושת יובש בפה. אולם אם התחושה נמשכת לאורך זמן, מלווה ביובש קיצוני, עם צרידות, תחושת צריבה ושינויים בטעם, קושי בבליעה וכדומה, מומלץ לפנות קודם כל לרופא שיניים, שם תוכלו לבצע בדיקה, פשוטה יחסית, הבודקת את כמות הרוק והאיכות שלו. אם עולה החדש כי היובש הוא כרוני, או אז יהיה עליכם לפנות למומחה ברפואת הפה. ישנם כמה סוגי אבחון, ביניהם בדיקת סיאלוגרפיה הבודקת אפשרות לחסימה בצינורות הבלוטה, מבחן שירמר הבודק את כמות הדמעות המופרשות מהעין בפרק זמן מסוים (במחלות מסוימות קיים קשר בין כמות הדמעות לבלוטות הרוק), אולטרסאונד ועוד.

טיפול בבקשה
לאחר שאובחנה הסיבה ליובש בפה, ישנם כמה דרכי טיפול שיקלו על התופעה. החשוב מכל הוא שמירה על היגיינת הפה ומעקב בתדירות גבוהה אצל רופא השיניים, מאחר והנפגעים הישירים של תופעה זו הן השיניים. בנוסף, קיימים תחליפים מלאכותיים לרוק, המזכירים ג'ל והם מקלים על תחושת היובש. מומלץ שתייה מרובה של מים ובתדירות גבוהה, לעיסת מסטיקים המעודדים ייצור רוק ומציצה של סוכריות נטולות סוכר. אם אתם עומדים לפני טיפול בהקרנות פרשו בפני הרופא המטפל את חששכם מהיווצרות התופעה. כיום ניתן לקבל הקרנות עם טכנולוגיה שפותחה במיוחד כדי שתשמר את בלוטות הרוק ושיש להם שדה קרינה מדויק וממוקד. אם הינכם חולים בסוכרת והתופעה החלה, התייעצו עם הרופא המטפל כדי לבדוק את התרופות הניתנות לכם.

חשוב לציין כי תחושה של יובש בפה ובגרון אינה תופעה דרמטית או מסוכנת, אולם היא בהחלט משפיעה על איכות החיים, וכאמור, בשיניים. בחלק מהמקרים מדובר בתופעה בלתי הפיכה, לכן חשוב ללמוד לחיות עם התופעה ולמצוא דרכים שיקלו עליכם במידת האפשר.

בואו לשמוע על טיפים לפתרון בעיית יובש בפה

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך