מהי בדיקת דם בהריון?

בחודשים האחרונים נכנסה לשימוש בדיקת דם מיוחדת המוצעת לנשים הרות. הבשורה שטמונה בבדיקת דם זו הינה בכך שהיא מהווה חלופה פשוטה ובעיקר בטוחה לעומת בדיקות פולשניות כגון בדיקת מי שפיר. הבעייתיות שבבדיקת מי השפיר נובעת מכך שמצד אחד היא מסוגלת לאתר בעיות כרומוזומליות חמורות אצל העובר אך מצד שני היא כרוכה בסיכון לעובר ועשויה אף להוביל להפלה.

לאתר הפרעות גנטיות

במהלך השנים נכנסו לשימוש קבוע בדיקות רבות עבור נשים הרות. חלק מהבדיקות החשובות ביותר נועדו לאיתור מוקדם של הפרעות גנטיות קשות. הפרעות מסוג זה, כדוגמת תסמונת דאון, סיסטיק פיברוזיק ובעיות קשות נוספות עשויות להוביל את התינוק לחיים מלאי סבל. לכן, גילוי מוקדם של בעיות גנטיות יכול לאפשר קבלת החלטה של הפסקת היריון בשלב מוקדם, על מנת לחסוך סבל מהעובר ומהמשפחה כאחד.

עד כה, כאשר בדיקת דם בהיריון טרם הוכנסה לשימוש בקנה מידה משמעותי, איתור הפרעות גנטיות נעשה באמצעות בדיקות סקר או באמצעות בדיקות פולשניות כגון דיקור לבדיקת מי שפיר. לכל אחת מהבדיקות הללו חסרונות משלה שעליהם אמורה בדיקת הדם לתת מענה.

גילוי משופר ובטוח

כדי להבין בצורה פשוטה מהי בעצם בדיקת הדם בהיריון עליה מדובר, יש להבין מהן החסרונות של הבדיקות הקודמות שעליהם התגברה הבדיקה החדשה.

  • בדיקת דם לעומת בדיקות סקר – בדיקות הסקר שנעשות בשלבים שונים של ההיריון אמורות לתת מענה סטטיסטי בלבד לקיומן של הפרעות גנטיות. הדבר נעשה למשל באמצעות איתור של סמנים רכים שבהן מבחין הרופא שמבצע את האולטרא סאונד. בדיקת הדם החדשה אמנם נחשבת גם היא לבדיקת סקר, אולם הסיכוי לטעות כמעט ואיננו קיים. במילים אחרות – הסיכוי לאתר בעיה שאיננה קיימת או לא לאתר בעיה קיימת נמוך באופן משמעותי בבדיקת הדם לעומת הבדיקות המקובלות הרגילות.
  • בדיקת דם לעומת בדיקת מי שפיר – היתרון הגדול שבבדיקת הדם החדשה לאיתור הפרעות גנטיות לעומת ביצוע בדיקות פולשניות כגון מי שפיר, טמון לא רק בכך שבדיקת הדם איננה כואבת כמו דיקור מי השפיר. ביצוע של בדיקת מי שפיר כרוך בפעולה רפואית פולשנית שעיקרה החדרת מחט ושאיבה של כמות קטנה ממי השפיר. בבדיקה מסוג זה קיים סיכון (נמוך, יחסית, אך עדיין קיים) להתבקעות ולדליפת מי השפיר ואף להפלת העובר. עם זאת, השימוש בבדיקה מקובל כאשר התועלת עולה על הסיכון כלומר כאשר יש חשד לבעיות גנטיות. בדיקת הדם יכולה לחסוך מספר רב של בדיקות מי שפיר בזכות היותה מדויקת יותר. כך, ניתן למנוע מנשים רבות לעבור ללא צורך בדיקה שסיכון בצידה.

למי מיועדת בדיקת הדם

בדיקת הדם החדשה מיועדת, בשלב זה, לנשים שסובלות מהסתברות גבוהה ללדת תינוק עם הפרעות בכרומוזומים שמתבטאות במומים ובמחלות קשות. הקריטריונים העיקריים הם:

  • גיל מבוגר – מעל 35.
  • היסטוריה רפואית אישית או משפחתית.
  • איתור סמנים מחשידים בבדיקות סקר מקדימות.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך