מהי עין יבשה?

 

יש אנשים רבים שסובלים מתסמונת שנקראת 'העין היבשה'. מאמר זה יעזור לכם להבין מתי מדובר על מצב כרוני שדורש טיפול ומהם התסמינים של מצב זה.

 

קצת על העיניים שלנו

חשוב לדעת כי דמעות אינן מאפיינות אותנו רק כאשר אנו בוכים, אלא כל הזמן. העיניים עוסקת בהפרשה של דמעות כל הזמן וזאת על מנת לשמור על העין. הדמעות שומרות על הלחות של הצד הקדמי של העין, מאפשרות לכל אחד מאיתנו ראיה תקינה ותחושה נוחה בעין. הנוזלים שמכונים דמעות בעין מורכבים ממגוון מלחים חשובים, אנזימים ושומנים ששומרים על הקרנית של העין ועל הלחמית. בנוסף, הדמעות אחראיות גם על אספקת חמצן לקרנית. ירידה משמעותית בכמות הנוזלים בעין מובילה לתסמונת העין היבשה. נכון להיום, תסמונת זו מהווה את אחת המחלות השכיחות ביותר בעולם רפואת העיניים.

 

עין יבשה- מה גורם לתופעה?

  • פגיעה בדמעות- הדמעות מורכבות משומנים, חלבונים ומים. דלקות כרוניות יכולות לגרום לפגיעה בכמות המרכיב השומני של העין, דבר שגורם להתאיידות מוגברת של הדמעות.
  • ירידה בתחושה- ככל שמתבגרים כך גם יכולה לרדת התחושה בקרנית ועל כן גם המצמוצים יהיו מופחתים ולהוביל לכמות קטנה של דמעות והתאיידות מוגברת שלהן.
  • תחום הורמונאלי- שינויים הורמונאליים יכולים גם להם לגרום לתסמונת זו וזאת בעיקר בתקופת המעבר של הנשים.
  • עדשות מגע- יכולות לגרום לכך וזאת משום הפחתה בתחושה של הקרנית.
  • תרופות- יש תרופות שיכולות לגרום לתסמונת.

 

לסיכום, רבים סובלים מתסמונת העין היבשה שנגרמת בגלל סיבה זו או אחרת. אך כיום בעידן הקידמה הרפואי יש אפשרות לפתור את הבעיה בקלות על ידי פנייה אל רופא עיניים וקבלת טיפול הולם.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך