מחלת הכבד השומני בעידן המודרני

אחת מהמחלות הנפוצות ביותר שקיימות בעולם המערבי בו אנו חיים זו מחלה שעונה לשם כבד שומני, ומחקרים מראים שלמעשה כ30% מהאוכלוסייה כולה סובלת ממחלה זו. המחלה הזאת עלולה לפגוע בכל קבוצה של גילאים, כלומר זו לא מחלה שמאפיינת יותר מבוגרים או צעירים, ובמרבית השלבים ההתחלתיים שלה כלל אי אפשר להרגיש בקיום שלה.

מדובר למעשה במחלה אשר במסגרתה ישנה הצטברות גדולה מידי של שומן בתאי הכבד, דבר אשר מפריע לכבד עצמו לבצע את הפעילות עליה הוא אחראי. אומנם גם במצבים שבהם לא מדובר בכבד שומני ישנם תאי שומן בכבד, אך המחלה מתחילה להיות מוגדרת כמחלה כאשר כמות התאים חורגת מהכמות הנורמאלית, כלומר כאשר השומן הוא כ5% עד 10% מהמשקל הכולל של הכבד.

גורמים שונים למחלה

כתוצאה מכך שכל כך הרבה אנשים סובלים ממחלת הכבד השומני, זה טבעי שהחוקרים מנסים להבין מהם הגורמים העיקריים למחלה וכיצד אפשר להתמודד איתה. הגורמים יכולים להיות מצד אחד תרופות שונות, בין אם זו תרופה שמטפלת בהפרעת קצב לבבית, בין אם אלה הן תרופות שמטפלות בזיהומים נגיפיים ובין אם אלה הן תרופות אחרות. כמו כן, כבד שומני עלול לנבוע לא פעם גם ממצבים של השמנת יתר, ולכן זה מסביר מדוע בעולם המערבי שלנו יש כל כך הרבה אנשים שסובלים ממחלה זו. סיבה נוספת לכבד שומני יכולה להיות צריכה מוגברת של אלכוהול. למעשה תופעת הכבד השומני מתחלקת ל2: כבד שומני כתוצאה מאלכוהול וכבד שומני לא כתוצאה מאלכוהול.

התמודדות נכונה

חשוב מאוד להיות מודעים לכך שאפשר להתמודד עם כבד שומני, ולא רק שאפשר להתמודד עם המחלה הזאת, אלא בהרבה מהמקרים אפשר אפילו לרפא אותה באופן מלא. חשוב מאוד לעבור בדיקות כדי לזהות את המחלה ולאבחן אותה, ומאוחר יותר חשוב גם לבחור את המקום שבו רוצים לקבל טיפול רפואי ושבו רוצים לקבל ייעוץ והכוונה רפואית. יתא על כן, שינוי באורח החיים יכול בהחלט לזרז את הליך הריפוי מהמחלה: הקפידו על תזונה בריאה מופחתת שומנים מזיקים (שומן טרנס, שומן רווי וכו'), הליכה יומיומית (או במידת האפשר), הפחתת מידת הלחץ וכו'.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך