ניתוח מעקפים

ניתוח מעקפים נחשב לניתוח הלב הנפוץ ביותר בעולם, אשר מטרתו היא עקיפת חסימה בעורקים הכליליים המפריעים לזרימת הדם ללב. מהם המצבים הרפואיים המובילים לשימוש בשיטת טיפול זו? כיצד מבוצע הניתוח ומהי מידת ההתאוששות ממנו? על הכל בכתבה שלפניכם.

מתי נדרש ניתוח מעקפים?

מקורן של החסימות בתוך עורקים הכליליים הוא בטרשת בדופן העורקים הלבביים הנוצרת כתוצאה משקיעת חומרים כמו כולסטרול, שומנים, סידן ועוד. כאשר העורק הופך צר באופן משמעותי, כתוצאה מהסתיידות החומרים המדוברים, אספקת הדם הדרושה לשריר הלב נמנעת, וכאשר נוצרת חסימה מלאה, מתדרדר המצב לאוטם מלא בשריר הלב, המתבטא בהתקף לב. בין הזרזים הידועים למחלת לב כלילית הם עישון, תזונה בלתי מאוזנת, יתר שומן בדם, מחלת סוכרת ונטייה גנטית. האופציה הראשונית המקובלת לטיפול בבעיה הינה צנתור בעורקי הלב הכליליים. בפועל, חולים הסובלים מהצרויות מורכבות בעורק או מעורקים פגועים רבים, אינם יכולים להסתפק בצנתור, ואמורים להיעזר בטיפול המורכב יותר של ניתוח המעקפים. ניתוח זה יידרש גם במקרה של אוטם משמעותי בשריר הלב, של היצרות משמעותית בעורק השמאלי הראשי, או כאשר מעבר לבעיית העורקים, סובל המטופל גם מבעיה בשסתומים.

כיצד מבוצע ניתוח מעקפים?

במהלך ניתוח מעקפים מבוצע מעקף לעורקים החסומים, וזאת באמצעות השתלת כלי דם המחליפים אותם. במרבית המקרים ייבחרו עורקים חלופיים מבית החזה ומעורק היד, וזאת בניגוד למגמה שהייתה רווחת בעבר, והעדיפה לעשות שימוש בוורידים שנלקחו מרגלי המטופל. הגישה המקובלת כיום מפחיתה את הישנותם של אירועים לבביים, ואת הצורך בצנתורים או באשפוזים חוזרים. הניתוח מבוצע, בדרך כלל, תוך הדממת הלב וחיבורו למכונת לב ריאה, אם כי, קיימות כיום גם שיטות אחרות המאפשרות ביצוע הניתוח בלב פועם, ללא צורך בשימוש במכונת לב ריאה, ללא פתיחתה של עצם החזה או ללא מגע באבי העורקים, אשר נמצאו כבעלות עדיפות בטיפול בחולים הנמצאים בקבוצות סיכון כאלה ואחרות.

תהליך ההתאוששות

הסיכון הכרוך בניתוח מעקפים נחשב לנמוך, ומרבית החולים מתאוששים ממנו היטב ושבים לשגרת חייהם השוטפת. לאחר סיום הניתוח, מאושפז החולה במחלקה לטיפול נמרץ, שכן הוא נזקק להשגחה רפואית צמודה. מעבר לכך, ההתאוששות תלויה בחומרת המצב הלבבי שהוביל לביצוע הניתוח, בתמונת המצב הרפואית הכוללת של החולה, בגילו, ובעוד פרמטרים משתנים אחרים. תקופת ההחלמה הסטנדרטית עומדת על כארבעה חודשי התאוששות, אשר בהם חשוב ביותר להקפיד על מעקב רפואי סדיר. במהלך תקופת ההתאוששות, יש לפנות לקבלת ייעוץ רפואי בכל מקרה של כאב, חולשה כללית, או תסמינים אחרים מעוררי חשש.

הבחירה הנכונה

ניתן לבצע ניתוח מעקפים במרכזים רפואיים רבים ברחבי הארץ. הבחירה במרכז הרפואי שיבצע את הניתוח באופן המקצועי ביותר ואשר יעניק מענה הולם לכל אחד מהשלבים הקודמים לביצוע ההליך ולאחריו, הינה בחירה קריטית מכל הבחינות.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך