פילאטיס וכיצד הוא עוזר לנו לשמור על הבריאות

כשגו'זף פילאטיס המציא שיטה לאימון הגוף, בהשראת אידיאל יווני, סביר להניח שהוא לא צפה את גודל ההצלחה של השטה שפיתח, זו שסחפה את העולם כולו ואשר רבים מתאמנים בה באדיקות רבה. מה שנוצר כדי לשפר ולאזן את הקשר בין הגוף והנפש ולשפר את הבריאות הגופנית והנפשית כאחד, הפך לשיטה שממשיכה לצבור תאוצה ויש לה ואריאציות רבות שנוספו לבסיס שיצר פילאטיס, ומעשירות את התרגילים הרבים. אז מה זה בדיוק וכיצד עוזר לנו הפילאטיס לשמור על הבריאות?

מחזון לשגעון

ג'וזף פילאטיס נולד בשנת 1883 והיה ילד עדין, חלש ואסמטי. הוא סבל מהצקות חוזרות ונשנות מחבריו לספסל הלימודים, עובדה שהיוותה ככל הנראה את המניע שדחף אותו לחפש אחר שיטות שונות ומגוונות לפיתוח הגוף ולהגנה עצמית. הוא החל להתעניין בגוף האדם וללמוד אותו, צפה בבעלי חיים ותנועותיהם, למד על שיטות רומיות ויווניות קדומות ועסק בפיתוח וחיזוק גופו בהסתמך על מה שלמד וצפה. בבגרותו כבר עסק באגרוף, בגלישה ובצלילה ואף עבר לאנגליה מגרמניה, כד להשתתף במופעים שונים ואפילו בקרקס. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, נכלא פילאטיס במחנה ריכוז יחד עם גרמנים אחרים ושם החלה למעשה פריצת הדרך המשמעותית שלו בפיתוח השיטה. הוא אימן את השבויים כיצד לחזק את גופם, גם בתנאי מחייה קשים, והסב את מיטות בית החולים במחנה למכשיר התעמלות, שלימים הפך להיות המכשיר המוכר לכולנו בשם "קדילאק". לפי הסיפורים, בפרוץ מחלת השפעת הספרדית, אף אחד מתלמידיו של ג'וזף פילאטיס לא נדבק במחלה.

שיטה מנצחת

שיטתו של פילאטיס עוסקת בחיפוש אחר האיזון בין הגוף לבין הנפש. היא מתמקדת בנשימות נכונות, הדרך להכניס ולהוציא את האוויר מהגוף, או יותר נכן מהסרעפת, להאריך ולמתוח את השרירים בגוף ולהגמיש אותם. שיטה זו היא מצוינת לנשים מאחר וזוהי התעמלות בונה עצם ושומרת על המפרקים ומונעת אוסטיאופורוזיס, דלקת מפרקים שכיחה אצל נשים בגיל המעבר. כמו  כן, מסייעת שיטת פילאטיס בשיקום פציעת והיא פופולרית מאד בקרב רקדנים ורקדניות, ספורטאים וספורטאיות. השיטה, בזכות העבודה על חיזוק המערכת הגופנית כולה, מסייעת גם לחיזוק המערכת החיסונית.

לגוף ואף לנפש

פיתוח השיטה הוביל לפיתוחם של מכשירים שונים שישמשו להעצמת התרגילים ומכאן השם פילאטיס מכשירים. מכשירים אלו משמשים להגברת ההתנגדות בתרגילים שמטרתם שילוב של כוח וגמישות, ומאחר ולפי פילאטיס, אין כל סיבה לסבול או להתאמץ במהלך התרגילים ויחד עם זאת להגיע לתוצאות גבוהות של שיקום, יציבה נכונה ואיזון הגוף, אין מטרת המכשירים לגרום למאמץ מיותר, אלא נכון יותר להקל על המתעמל. השיטה עובדת על כל חלקי הגוף באופן שווה. לרוב מתחיל האימון בתרגילי נשימה ומתיחה ופעילות על מזרון, כאשר בחלקו השני של האימון נעשה פילאטיס מכשירים. כל מכשיר מתמקד בעבודה המשתמשת בחלק גוף אחר, אולם משפיעה על כל חלקי הגוף ושומרת כל הזמן על איזון ביניהם.

בתום השיעור ישנה תחושה נפלאה של רפיון מחד וחיוניות מאידך, הגוף מרגיש מתוח יותר והיציבה זקופה יותר. עבור רבים משמש פילאטיס מכשירים כדרך חיים, כשיקום מפציעות, חיזוק חלקים בגוף שלא נעשה בהם שימוש רב, כמו ידיים, אמות ואפילו קרסוליים ושרירים נוספים. בנוסף, מסייע פילאטיס מכשירים בעיצוב הגוף ובחיטובו, שלכל הדעות זהו בונוס של ממש.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך