קולונוסקופיה ב 2015 – חשוב שתדעו

תחילת שנת 2015 היא זמן מצוין להקדיש למחשבה על כמה היבטים של בריאות טובה ועל מניעת מחלות קשות. מומחים רפואיים מספרים שככל שיותר אנשים יהיו מודעים לאפשרות של מניעת מחלות באמצעות כלי אבחון מתקדמים כך ימנע הרבה מאוד סבל מיותר.

בשורות הבאות נלמד להכיר בדיקה פשוטה אך מתקדמת, שמאפשרת זיהוי חשוב של מחלה נפוצה – סרטן המעי הגס. שם הבדיקה הוא קולונוסקופיה וכדאי לדעת יותר על טיב הבדיקה, מדוע חשוב לבצע אותה, אילו סוגים קיימים וגם היכן ניתן לבצע אותה.

מהי הבדיקה

לפני שנראה מדוע חשוב לבצע אותה, נספק שבדיקת קולונוסקופיה הינה בדיקה של המעי, שיכולה להיעשות בשתי צורות עיקריות. הצורה הראשונה, המסורתית, נעשית באמצעות ציוד מיוחד שמוחדר למעי. מדובר על מצלמה זעירה שמסייעת לספק תמונה ברורה של איברים פנימיים של הנבדק. בשל אי הנוחות הכרוכה בבדיקה מעין זו מקובלת כיום שיטה נוספת המכונה השיטה הווירטואלית.

הבדיקה הווירטואלית, שלא כמו הבדיקה הרגילה, איננה כרוכה באי נוחות עבור הנבדק שכן הביצוע איננו פולשני ולכן איננו כרוך בצורך לבצע טשטוש או הרדמה. התהליך כולל שכיבה על מיטת בדיקה המחוברת למכשיר הקרוי CT. המכשיר, בשילוב עם מחשב רב עוצמה ותוכנות רפואיות, מספק הדמיה של חלל הבטן ושל האיברים הפנימיים, עם מיקוד על המעי. את הבדיקה מבצעים כאשר הנבדק שוכב על הבטן וכן כאשר הוא שוכב על הגב. תוצאות הסריקה כוללות איברים שונים לרבות כבד, לבלב, כיס המרה ועוד.

חשיבות הבדיקה

מעבר לצד הטכני של הבדיקה הווירטואלית, שאיננה כרוכה באי נוחות, חשוב להבין מדוע מדובר על חלק חשוב ביותר של רפואה מונעת. המטרה של התהליך היא לגלות סימנים מוקדים למחלות קשות, שאינן מתגלות על פי רוב בשלב מוקדם על ידי סימפטומים כמו כאב, אי נוחות או דימום.

בין המחלות העיקריות שהבדיקה מסוגלת לאבחן בהצלחה של יותר מתשעים אחוזים נמצאת מחלת סרטן המעי הגס. חשוב להבין שלא מדובר במחלה זניחה אלא בגידול שמוערך כאחד הנפוצים ביותר הן בקרב נשים והן בקרב גברים. הבדיקה, שמסייעת באבחון מוקדם של סימנים ראשוניים (המכונים פוליפים – גידולים טרום סרטניים) יכולה להציל חיים באמצעות קבלת טיפול מוקדם. לעיתים הטיפול מונע את התפרצות המחלה פשוט על ידי הסרה של הפוליפ, כאשר הדבר נמצא לנכון.

היכון מבצעים

בשלב זה ראוי לספר היכן ניתן לבצע את הבדיקה בצורתה הווירטואלית, הפשוטה והמהירה. את הבדיקה ניתן לבצע בסניפי מרפאות מור – רפואה מתקדמת. הבדיקה נעשית בליווי של טכנאים רפואיים המלווים את המטופל בכל התהליך כאשר ניתוח התוצאות נעשה על ידי רדיולוג מומחה.

ראוי לומר שהבדיקה הווירטואלית אינה מצריכה אשפוז, גם לא אשפוז יום, ולאחר סיומה ניתן להמשיך בשגרת החיים ללא כל מגבלה ובעיקר – ליהנות מראש שקט ומבריאות טובה.

 

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך