קונדילומה – לא עוד

קונדילומה, ברמת ההגדרה, היא יבלת המופיעה באיברי המין, הן של הגבר והן של האישה. המדובר הוא ביבלת מדבקת, אשר מועברת בעיקר בעת קיום יחסי מין לא מוגנים, כאשר ככל שמקיים האדם יחסי מין עם מספר רחב יותר של פרטנרים כך גדלים הסיכויים שלו להידבקות במחלה. בהמשך לכך, הקונדילומה עלול לעבור בכל סוגי היחסים המיניים (מגע וגינלי, אנאלי, אורלי וכיוצא בזה), וכן באמצעות מגע פיזי באצבעות או חפצים. ללא טיפול, הקנדילומות חולפות לרוב תוך פרק זמן ארוך של עד שנתיים, במהלכו הן גורמות לאי נעימות רבה.

בתנאים האלה, ברור מדוע כל טיפול בקונדילומה, אשר יביא להעלמת הבעיה בצורה מהירה ויבטל את תסמיניה, הוא מבורך. למרבה המזל, הרפואה המודרנית מצאה מספר לא מבוטל של פתרונות לכך, חלקם יעילים במיוחד.

קרמים ומשחות

אופציה ראשונה של טיפול בקונדילומות מכניסה לתמונה שורה ארוכה של קרמים, תחליבים או חומרים אחרים אשר נמרחים באופן ישיר על גבי היבלות. טיפולים אלה נחשבים למקומיים והם מצריכים שימוש מאסיבי עד אשר ניתן יהיה לראות תוצאות: לרוב, מריחה של התכשירים מספר פעמים ביום למשך מספר חודשים לפחות. בין התכשירים הנכנסים לתמונה, במקרה הזה, ניתן להצביע על פודופילוטוקסין, אימיקוימוד וחומצה טריכלורואצטית. מחקרים הראו כי שיטת טיפול זו יעילה בכ-50% מהמקרים.

טיפול בלייזר

טיפול בלייזר נחשב לאחת האופציות המומלצות והמקובלות יותר להתמודדות עם קונדילומה, כאשר הוא מתאים בעיקר למקרים בהם היבלות מופיעות באזורים חיצוניים, מטבע הדברים. טיפול מהסוג הזה מבוסס על שיגור קרניים להן אנרגיית אור חזקה במיוחד, אשר מביאה להמסת ולהשמדת הנגעים. את הטיפול מבצעים לאחר הרדמה מקומית של האזור, מה שמבטיח שלא יהיו במהלכו כאבים, כאשר אחוזי ההצלחה נחשבים לגבוהים בכל קנה מידה ביחס לטיפולים המקבילים האחרים.

קור, חשמל ומה שביניהם

מעבר לאפשרות של טיפול בקונדילומות באמצעות לייזר, יש בנמצא שיטות אחרות המביאות לצריבה מקומית של היבלות. זה מתחיל עם טיפול בקור, אשר הבסיס לו הוא חנקן נוזלי המביא להקפאת היבלות. הטיפול האמור מתאים בעיקר כאשר המדובר הוא ביבלות קטנות המופיעות בכמות גבוהה, כאשר ההליך כרוך בתחושת צריבה.

דרך התמודדות אחרת היא באמצעות זרם חשמלי, אם כי יש לתת את הדעת שלרוב המדובר הוא בפעולה משלימה, המתבצעת ביחד עם טיפולים אחרים, או לחילופין כשדרכי פתרון אחרים, מקומיים יותר, לא צלחו. החיסרון העיקרי כאן הוא הכאב המשמעותי הכרוך במגע של הזרם החשמלי עם האיברים הנגועים, כאב המביא לכך שלעיתים ההליך מתבצע תחת הרדמה מלאה.

לבסוף, יש להזכיר את דרך הטיפול הקיצונית ביותר, והיא כריתה כירורגית של היבלות. טיפול זה ישמש כמעט תמיד כמוצא אחרון, ורק כאשר המדובר הוא ביבלות אשר ההיקף שלהן משמעותי יחסית. הטיפול מצריך התאוששות של מספר שעות עד מספר ימים בבית החולים, וזאת בהתאם למורכבות הניתוח הספציפי.

 

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך