שמירה על בריאות בגיל הזהב

מיליוני אנשים מבוגרים בעולם סובלים ממחלות כרוניות שונות כגון מחלות לב, סוכרת, סרטן המעי גס, לחץ דם גבוה ומחלות נוספות שניתן היה למנוע אותן או לשפר את המצב הבריאותי באמצעות פעילות גופנית סדירה.

לפעילות גופנית סדירה יש השפעות חיוביות ומועילות על רוב (אם לא על כל) מערכות הגוף ואיבריו, והיא מונעת מגוון רחב של בעיות בריאות ומחלות. מסיבה זו מציעים בתי דיור מוגן פעילויות ספורט מגוונות כך שכל אחד מהדיירים ימצא את ההתעמלות שמתאימה לו, וכולם יעסקו בפעילות ספורטיבית כל שהיא.

עולם הרפואה – שעוקב לאורך שנים באופן סדיר על ידי תצפיות ומחקרים – קבע באופן ברור שלפעילות הגופנית יש השפעות מועילות על גוף האדם. ההוכחות, שנתמכות על ידי ראיות מדעיות, כוללות:

  • תמותה נמוכה יותר באופן כללי.
  • סיכון נמוך יותר ללקות במחלת לב, סוכרת בלחץ דם גבוה ובהשמנת יתר.
  • שיפור ניכר במצב הרוח והקלה בסימפטומים של דיכאון.
  • שיפור באיכות חיים ותפקוד משופר יותר.
  • הפחתה בסיכון לנפילות ולפציעות.

אם כך נשאלת השאלה: איזה סוג של פעילות גופנית מומלץ לאנשים מבוגרים?

להלן התשובה: לפחות 30 דקות של פעילות מתונה, כגון הליכה מהירה, חמישה ימים או יותר בשבוע – הוכיחה יעילות בשיפור הכושר הגופני והבריאות הכללית. עם זאת, אפילו פרקים קצרים של פעילות גופנית, כגון 10 דקות בכל פעם, מועילה אף היא. לאנשים שאינם פעילים פיזית, מומלצת עלייה הדרגתית במשך או בעוצמת הפעילות הספורטיבית.

פעילויות ספורטיביות שמטרתן בנייה או שמירה על חוזק שרירים ואיזון הגוף, יעזרו למבוגרים ככל שהם מתבגרים. מסתבר שככל שאנו מתבגרים, אנחנו מאבדים 20-40 אחוזים מהשריר ומהכוח הגופני שלנו. הסיבה לכך היא לא רק ההזדקנות עצמה, אלא הנטייה להפסיק לעשות את אותן פעולות יומיומיות שמשתמשות בכוח השרירים. לכן, תוכניות שנועדו לבניית כוח השרירים ולשיפור האיזון, הוכחו כיעילות באופן משמעותי בצמצום נפילות (שהוא הרוצח מספר אחד של אנשים מבוגרים) ושברים בעצמות. והכי חשוב, שרירים חזקים ועצמות בריאות יכולים לשפר את היכולת של המבוגר לחיות באופן עצמאי.

אימון גופני לסיבולת ולהתנגדות (כגון פעילות מכשירים בחדר כושר), הוא פעילות גופנית שמפתחת את הכוח ואת הסיבולת של קבוצות השרירים הגדולות.

לפני שמתחילים בתרגילי ההתנגדות חשוב לחמם את השרירים הגדולים של הגוף ולהימנע מלעצור את הנשימה בעת השימוש בשרירים. יש לנשוף במהלך אימוץ השרירים ולשאוף במהלך הרגיעה. צריך להתאמן לאט ולהוסיף משקל בהדרגה ככל שהשרירים מתחזקים. חשוב להימנע מאימוני כוח לאותה קבוצת שרירים בשני ימים עוקבים, לנוח ולתת לשרירים הזדמנות להתאושש. לאחר הפעילות הגופנית מומלץ למתוח את המפרקים ואת השרירים באמצעות מגוון של תנועות.

במסגרת דיור מוגן יכולים הדיירים ליהנות מתכנית אימונים שמתבצעת בסיוע של מדריכים מוסמכים שעברו הכשרה בעבודה זו עם קבוצות גיל מבוגרות, והיא אידיאלית לאוכלוסיה זו. התעמלות זו מתמקדת בשיפור הכוח, הגמישות, שיווי המשקל והקואורדינציה.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך