ההבדל בין פסיכולוג לפסיכיאטר

כבר בתקופות קדומות של ההיסטוריה האנושית היו אנשים שלקחו על עצמם את התפקיד של טיפול בבעיות נפשיות. באותם שנים, הטיפול היה שונה מאוד מזה של ימנו, בשל העובדה שלא היה זה טיפול המבוסס על מחקר ומדע כי אם על ניסיון מעשי ולעיתים כזה בעל מאפיינים דתיים או מיסטיים.

כיום, כאשר טיפול נפשי מתבצע בעיקר בכלים מדעיים, לא נהוג לפנות לזקן השבט או לשמאן לקבלת סיוע או עזרה רגשית. כאשר מחפשים את האדם הנכון לצורך כך, מקובל לפנות לפרסומים או לרשת האינטרנט, המכילה אינדקס מטפלים מקיף, המתעדכן תדיר.

אינדקס שכזה כולל לא מעט פסיכולוגים ופסיכיאטרים, אשר אמנם דומים בשם התואר אך שונים מאוד כמעט בכל היבט אחר.

הכשרה מקצועית

ההבדל שבין פסיכולוג לבין פסיכיאטר מתחיל בהכשרה המקצועית הנדרשת לאיש המקצוע. פסיכולוג, שהינו במהותו איש מדעי ההתנהגות, נזקק להכשרה אקדמאית שנרכשת לרוב בפקולטה למדעי החברה.

על מנת להיעשות לפסיכולוג יש לסיים בהצלחה ובציונים גבוהים תואר ראשון (B.A) בפסיכולוגיה ולאחר מכן להשלים גם את לימודי התואר השני (M.A). במהלך הלימודים יש לבחור בהתמחות שתקבע את עתידו המקצועי של הפסיכולוג. לצד הבוחרים בהתמחות מחקרית, קרימינולוגיה, פסיכולוגיה ארגונית וכיוצא באלה, יש הפונים לתחום הקליני והם יהפכו לאחר תקופת התמחות למטפלים.

לעומת הפסיכולוגים, לימודי פסיכיאטריה מתקיימים בפקולטה לרפואה. במילים אחרות, פסיכיאטר הוא למעשה רופא לנפש. הבחירה בפסיכיאטריה יכולה להתאים רק לאחר שהופכים לרופא כללי ומעוניינים בהתמחות בפן הנפשי של מדע זה.

פעילות מורשית

הן פסיכולוגיה והן פסיכיאטריה הם מקצועות המחייבים קבלת רישוי ועבודה על פי כללים מקצועיים מקובלים. פסיכיאטר, שהינו כאמור רופא, חייב לעבור בהצלחה את מבחני הרפואה וכן את ההתמחות המעשית. רק מי שעומד בתנאים אלו יכול להציג עצמו כפסיכיאטר. עבודתו, אגב, מתקיימת בקליניקה פרטית, בקופות החולים, בבתי חולים ובמרכזים נוספים לבריאות הנפש.

גם פסיכולוג, שאיננו רופא, צריך לעבור שנות הכשרה והסמכה ארוכות מאוד. רק מי שעבר את המסלול הארוך, לרבות סטאז', יוכל להירשם בפנקס הפסיכולוגים ולהציג עצמו כפסיכולוג מוסמך. פסיכולוגים רבים עוסקים במתן טיפול נפשי אך יש גם כאלה שעוסקים בעיקר בהוראה ומחקר, במתן חוות דעת מקצועית ועוד.

מטרה דומה, גישות שונות

באופן כללי, פסיכולוגים ופסיכיאטרים נוקטים בגישות טיפוליות שונות, הגם ששניהם מבקשים לסייע לחיי הנפש של האדם. הפסיכיאטר, בתור רופא, רשאי לספק מרשם לתרופות כאמצעי טיפול מוביל לבעיות נפשיות או רגשיות. כאן, רווחת בעיקר האמונה שמועקה נפשית היא אורגנית בעיקרה, כלומר נובעת מאי סדירות פיזית, גופנית ולעיתים גם גנטית.

הפסיכולוג, כאיש מדעי ההתנהגות, מאמין בכוחן של שיטות שונות להסדיר או לאזן בעיות רגשיות ונפשיות. השיטות המובילות הן – טיפול בדיבור, טיפול קוגניטיבי, טיפול התנהגותי, שימוש בכלים משולבים (למשל CBT), אסוציאציות חופשיות ועוד.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך