תזונה נכונה לפני בדיקת קולונוסקופיה

מרבית האוכלוסייה תעבור לפחות בדיקת קולונוסקופיה אחת בשלב כזה או אחר. הכנה נכונה יכולה להקל על המטופל ולהבהיר את הממצאים לרופאים, כך שהנבדק לא יצטרך לחזור שנית על התהליך. במדריך זה נסביר מהי התזונה הנכונה ביותר לצרוך כהכנה לבדיקת קולונוסקופיה.

מהי קולונוסקופיה ואיך היא מבוצעת?

בדיקת קולונוסקופיה היא בדיקה שבה מחדירים מצלמה זעירה דרך פי הטבעת של הנבדק אל המעי הגס, במטרה לחפש בו מבנים פתולוגיים, פוליפים או גידולים. קולונוסקופיה נעשית הן כחלק ממכלול בדיקות שגרתיות החל מגיל מסוים, והן כדי לחקור תלונות של הנבדק על כאבי בטן וקשיים בעיכול. הבדיקה נעשית לרוב תוך מתן חומרים מטשטשים למטופל, ובמקרים מסוימים גם בהרדמה מלאה. מדובר בבדיקה קצרה יחסית, וחלק מהתוצאות ניתנות לנבדק מיד לאחר סיומה. גם ההתאוששות מהבדיקה קצרה יחסית, כיוון שלא מדובר בבדיקה פולשנית אלא בהליך זעיר-פולשני בלבד.

הכנה לבדיקה

ההכנה לבדיקה מתחילה כ-72 שעות לפני המועד, וכוללת אכילת מאכלים מסוימים בלבד, שתייה מרובה ונטילת משלשלים. יתכן שגם תרופות מסוימות, שהנבדק נוהג לקחת, לא יתאימו לצריכה במהלך תקופת ההכנה ולכן יש להתייעץ עם הרופא על דרך ההכנה הנכונה ביותר עבור כל נבדק מבעוד מועד. הכנה נכונה ויעילה תאפשר בדיקה נוחה של המעי הגס, אך אם ההכנה לא תבוצע כהלכה, הרופא שמבצע את הבדיקה לא יוכל לקבל תמונה ברורה של המעי, וככל הנראה יהיה צורך לחזור על הבדיקה ולשפר את ההכנה.

מהי התזונה הנכונה לפני בדיקת קולונוסקופיה?

  • 72 שעות לפני הבדיקה- בשלב זה מתחילה ההכנה, כשהצעד הראשון בה הוא הפסקה של אכילת מזונות המכילים סיבים תזונתיים. לגופנו לוקח זמן ארוך לעכל סיבים תזונתיים ולכן יכול להיות שהם יפריעו לבדיקה. ירקות, פירות ודגנים מלאים מוצאים מהתפריט בשלב זה, וההמלצה היא לצרוך בעיקר דגים, ביצים, אורז ולחם לבן או תפוחי אדמה. כמו כן, משלב זה ועד סיום הבדיקה- שתיית מים מרובה היא בגדר חובה.
  • 24 שעות לפני הבדיקה- כיום לפני הבדיקה, נתחיל להימנע ממזונות מוצקים, שנשארים במעי זמן ארוך יותר לאחר אכילתם. מומלץ לשתות מרק צח, תה, מים ומיצים צלולים.
  • כ-4 שעות לפני הבדיקה- מספר שעות לפני תחילת הבדיקה נעבור לצום מוחלט. שתיית מים מותרת עד שעתיים לפני הבדיקה. עבור בדיקה מוקדם בבוקר- נפסיק לאכול בערב לפני, ועבור בדיקה בהמשך היום נתכנן את הארוחות כך שבארבע השעות האחרונות נצום.

האם יש דרכים נוספות לתרום להצלחת הבדיקה?

כאמור, ישנם קווים מנחים המתאימים למרבית הנבדקים, אך אין לשכוח שכל אדם הוא מעט שונה, והכנה שעובדת עבור אחד לא בהכרח תבטיח תוצאות מיטביות עבור אחר. למשל, חלק מהנבדקים יאלצו לערוך חוקן לקראת הבדיקה, ובנבדקים אחרים לא יהיה בכך צורך. בכל מקרה של ספק, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה שלך או עם מומחה לגסטרולוגיה, שיוכל להכווין אותך בצורה המתאימה ביותר עבורך.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך