מה הקשר בין רפואה אלטרנטיבית לביטוח בריאות?

רבות דובר על יתרונות ביטוח בריאות פרטי, שמטרתו להוות רשת בטחון במקרים של צרה רפואית, וכיסוי של טיפולים שונים, אשר אינם כלולים בסל הבריאות הממלכתי, ובמקרה הצורך, עלותם גבוהה ביותר. ומה בדבר הרפואה המשלימה או האלטרנטיבית? האם ביטוח בריאות פרטי מכסה גם אותה? היכן עומדת הרפואה האלטרנטיבית בתפיסה הכללית של המונח "רפואה"?

משיאצו ועד הילינג
רפואה אלטרנטיבית, היא שיטות טיפול והבראה של כל מה שלא נמצא תחת הגדרת הרפואה הקונבנציונלית.
הרפואה האלטרנטיבית נשענת על סוגים שונים של ריפוי, אשר מורכבים משיטות ריפוי עתיקות יומין, לרוב אוריינטליות, צמחי מרפא, חיבור גוף נפש ועוד.

בתחילה, היחס לרפואה אלטרנטיבית היה מזלזל משהו, במיוחד בקרב נציגי הרפואה המערבית, הקונבנציונלית, שלא תמכו בשיטות הנשענות על הרוח והנפש בחיסור עם הגוף, וצידדו במדע, בלבד.

עם השנים, הדעה הרווחת השתנתה מאד, במיוחד לאחר פריצות דרך משמעותיות בתחום האלטרנטיבי והרפואה המשלימה, שהראו כי שילוב של רפואה קונבנציונלית עם רפואה משלימה, יכול להניב תוצאות טובות יותר בקרב מטופלים, בתהליך ההחלמה שלה.

ואכן, קופות החולים הוסיפו למגוון השירותים שהם מציעים, גם טיפולי רפואה משלימה, כגון דיקור סיני, טווינה, שיאצו, פלדנקרייז ועוד. יחד עם זאת, שירותים אלו אינם ניתנים חינם, ומאחר וברפואה משלימה מדובר על תהליך ארוך ולא במפגש חד פעמי, מוצא עצמו המטופל פעמים רבות, משלם סכומים גבוהים, עבור טיפולים שנותנת לו קופת החולים, אך לא בחינם…

ביטוח רוחני
חברות ביטוח בריאות פרטי, המודעות לעניין הגובר בטיפולים הוליסטיים אלטרנטיביים, או משלימים, ולמשמעות שלהם, מאפשרות כיום פוליסת ביטוח הכוללת קבלת טיפולי רפואה משלימה, כמו אקופונקטורה, שיטת אלכסנדר, אוסטאופתיה, נטורופתיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, הומאופתיה ועוד. את הטיפולים ניתן לבצע במרפאות שונות, ולקבל החזר מחברת הביטוח. בנוסף, מציעות חברות ביטוח בריאות פרטי, גם מימון רכישות תרופות הומאופתיות וצמחי מרפא, ואפילו מאכלים טבעיים שונים, שעלותם לרוב, גבוהה, כמו גם עלות כל הטיפולים שהוזכרו לעיל.

רפואה משלימה או אלטרנטיבית
רבים נוטים לטעות ולחשוב כי רפואה משלימה ורפואה אלטרנטיבית הינן היינו הך. בפועל קיימים מספר הבדלים בין שני המונחים הללו: רפואה משלימה היא מתן טיפולים המתווספים לטיפולים קונבנציונליים, ומטרתם הקלה על הכאב, במידה ומדובר בטיפול ממושך, וטיפולים הוליסטיים ממוקדים, להקלה על האזור המטופל על ידי רפואה מערבית, כמו מסאג', הרפיה, פיזיותרפיה ועוד.

רפואה אלטרנטיבית היא רפואה שמטרתה להחליף לחלוטין את הטיפול הקונבנציונלי, ולפתור את החולי בדרכים אחרות, כמו לקיחת תרופות הומאופתיות להקלה בכאבים כרוניים, במקום נטילת תרופות מרשם כימיות.

חברות ביטוח בריאות פרטי רבות עושות את האבחנה בין שני המונחים, ומציעות פוליסת ביטוח, המתאימות לצרכי המטופל ובני משפחתו.

המודעות לרפואה האלטרנטיבית היא אחד המאפיינים הבולטים של העידן החדש. כל נושא החזרה לטבע, הקפדה על הבריאות, והתעניינות בגוף במחובר עם הנפש, לא יכלו להשאיר גם את הרופאים המערביים אדישים, ותחום זה פילס את דרכו בהתמדה, ובהצלחה, עד שתפס מקום של כבוד לצד הרפואה הקונבנציונלית.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך