בדיקת דם לא פולשנית – להתגבר על פחד ממחטים בצורה פשוטה

אחד הפחדים הכי גדולים של אנשים הוא מחט וזריקות. זה אולי נשמע מוזר, כי בסך הכל מדובר בדקירה קטנה, אבל מספיק להסתכל על פניהם של אנשים כשהם עומדים לקבל זריקה או לראות כיצד הם מגיבים כשהם שומעים שעומדים לדקור אותם ואפילו אם זה במחט זעירה, בשביל להבין עד כמה הם חוששים מזה.

לכן במהלך השנים יש ניסיונות שונות לייצר בדיקת דם לא פולשנית. אומנם זה מעט בעייתי שכן אין דרך להגיע אל הדם שלא דרך דקירה קטנה, אך במקרים מסוימים אפשר לחסוך חלק גדול מהכאב בשביל לפתור את הבעיה.

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות לא מעט חברות שונות שמשקיעות כסף רב בייצור בדיקות שכאלה. בין היתר, מדובר על בדיקות אשר מתבצעות ללא דקירה אל תוך הוריד ובמקרים רבים גם ללא בדיקה פולשנית הרבה יותר. דוגמא טובה לכך, אנחנו יכולים לראות בהקשר של בדיקות NIPT, בדיקות דם עוברי, אשר מחליפות בדיקות מי שפיר אשר לא רק שהן הרבה יותר פולשניות, הן גם הרבה יותר מורכבות, ודורשות מהאישה להיות במנוחה מוחלטת אחרי סיומה למשך מספר ימים.

בדיקת דם לא פולשנית

בדיקות NIPT הן בדיקות דם רגילות לגמרי, כמו אלו אשר מבוצעות אצל אחות בקופת חולים, כאשר באמצעות דגימת דם של האם, אפשר לאבחן האם יש לעובר תסמונות שונות. הבדיקה מתבצעת החל מהשבוע העשירי, אז השלייה ממנה מגיע הדם, כוללת דגמי DNA  של העובר ועל פי המצרף שלו אפשר לדעת האם יש לעובר את התסמונות אותן מבקשים לגלות.

מדוע משתלם לעשות בדיקות דם לא פולשניות

כאמור, במקרה של בדיקת NIPT ובמקרים אחרים, מדובר על בדיקת דם לא פולשנית. יש סיבות שונות מדוע משתלם יותר לבצע בדיקה שכזו מאשר את הבדיקות הקלאסיות.

מעבר לעניין של הפחד, שיכול להיות רגעי והוא כבר לא ישפיע אחרי שהמחט תהיה בפנים או אחרי שתצא. הרי שיש סיבות נוספות מדוע נכון יותר לבצע בדיקה שכזו מאשר בדיקה רגילה.

ראשית, זו בדיקה הרבה יותר פשוטה, הרבה יותר קלה. במקרים מסוימים, בגלל שהיא יותר פשוטה היא גם פחות מסוכנת. בדיקת דיקור מי שפיר טומנת בחובה מספר סכנות, במהלך הבדיקה ואחריה, אשר יכולות להשפיע על האם ועל העובר.

שנית, זו בדיקה הרבה יותר מהימנה, מאחר והיא מתבססת על הדם של האם, היא לא מתבססת על נתונים או על כל דבר דומה אלא היא מתבססת על אבחון של בדיקת דם, כמו כל בדיקה במקרה דומה. זה כמובן משפר באופן ניכר את היכולת לקבל תוצאה מהימנה שניתן לעבוד על פיה.

שלישית, הבדיקה מתאימה יותר לנשים בגיל מסוים ושיש להן סיכוי גבוה יותר ללדת תינוקות עם הפרעות בכרומוזומים. מה שבדיקות אחרות פחות שמות לב לכך.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך