כיצד מקבלים פטור רפואי מתשלום מס הכנסה?

פטור רפואי מתשלום מס הכנסהאנשים רבים שחלו או נפצעו, לא מודעים לזכותם לקבל פטור מתשלומי מס הכנסה. המדינה קבעה קריטריונים ברורים לגביי מי זכאי לקבל פטור רפואי, שיכול להקל על אנשים רבים אשר הכנסתם נפגעה עקב מצבם הבריאותי. כמו גם, ניתן לקבל פטור רטרואקטיבי עד שש שנים אחורה. חשוב לדעת, שהפטור ניתן אך ורק לפי נכות רפואית. הקריטריונים לפטור אינם מתחשבים בנכות תפקודית.

זכאות לפטור רפואי מתשלום מס הכנסה

הפטור הרפואי מתשלומי מס הכנסה ניתן עד תקרת סכום מסוימת שנקבעת כל שנה. התקרה משתנה אם מדובר בהכנסה מיגיעה אישית כמו משכורת, הכנסה מעסק, הסכום המעודכן ל2017 הוא 606,000 ש"ח או כשמדובר בהכנסה שאינה מיגיעה אישית כמו ריבית או שכר דירה עד 72,720 ₪.

סיבות רפואיות המזכות בפטור:

  1. עיוור
  2. מי שנקבעו לו 100% נכות רפואית בשל ליקוי אחד
  3. מי שנקבעו לו 90% נכות עקב מספר ליקויים רפואיים

הפטור יינתן אך ורק למי שקיבל אחוזי נכות צמיתה, או מי שקיבל אחוזי נכות לתקופת זמן העולה על 184 ימים.

טפסים שצריך להגיש לצורך קבלת הפטור

על מנת לקבל את הפטור הרפואי יש לשלוח את המסמכים הנדרשים לפקיד שומה בסניף מס הכנסה אליו משויך התובע:

  1. טופס 1516 בקשה לפטור ממס
  2. טופס 169א בקשה לוועדה רפואית
  3. טופס 169ב ויתור סודיות על מידע רפואי לשימוש הביטוח הלאומי ומס הכנסה
  4. שובר אגרה לביטוח לאומי חתום על ידי הבנק (ניתן להשיג את השובר אצל פקיד השומה או בביטוח הלאומי).
  5. לצרף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שמעידים על הליקוי הרפואי ממנו סובל התובע

לאחר שליחת כל הטפסים במלואם, מס הכנסה שולח טופס הפניה לביטוח הלאומי, שמזמן את התובע לוועדה רפואית. מי שתובע עבור פטור רפואי יתבקש להגיע לוועדה עם כל המסמכים הרלוונטיים. ניתן להגיע גם עם מלווה או מתרגם שייצג את התובע או ידבר בשמו, אך כמובן ניתן גם להגיע לבד. אנשים רבים מעדיפים להגיע עם מלווה משום שלא פשוט להתייצב לבד מול רופאים זרים שבוחנים את הגוף לפי ספר הליקויים של הביטוח הלאומי, והופכים את המצוקה האישית של התובע להליך בירוקרטי גרידא בו מצבו הרפואי עומד או שאינו עומד בקריטריונים שנקבעו מראש על פי חוק.

ייצוג מקצועי בוועדות הרפואיות

ניתן להיעזר בייצוג מקצועי, שינחה את התובע לגביי הטפסים אותם הוא נדרש לשלוח והמסמכים הרפואיים אותם הוא יידרש להציג. כמו גם, ישנם גופים מקצועיים למימוש זכויות רפואיות שמעניקים טיפול עוטף וכולל מתחילת התהליך ועד סופו. לדוגמא, חברת "לבנת פורן – זכויות רפואיות".

אותם גופים מקצועיים, מעניקים מענה כולל, החל מרופאים למתן חוות דעת נוספת, ונציגים הבקיאים בטפסים השונים שיש להגיש למוסדות השונים, היות ולרוב מדובר בבירוקרטיה סבוכה ומייגעת אשר בסופה לא תמיד מקבל התובע את אשר מגיע לו כי אינו מודע לדקויות הקטנות.

למשרות פנויות בתחום מימוש זכויות רפואיות, לחץ כאן.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך