הכל על רפואת עיניים לילדים

כל הורה עושה הכל על מנת לשמור על הבריאות של הילד שלו. דגש ניכר, מהבחינה הזו, מקבלת תמיד רפואת העיניים. נקודת המוצא היא שהקפדה על ביצוע בדיקות עיניים במועדן, וטיפול בבעיות כשהן עדיין מינימליות, יכולה למנוע אינספור נזקים עתידיים, שילוו את הילד כל ימי חייו. הנה כל מה שחשוב שתדעו על רפואת עיניים וילדים, הגורמים הלוקחים על עצמם את ביצוע הבדיקות והטיפולים הללו ומספר טיפים כלליים להצלחת התהליך.

המעקב: החל משלבים מוקדמים

כשמדברים על רפואת עיניים לילדים, מתייחסים למעשה לשלבים המוקדמים ביותר של חיי הילד. הנחת היסוד של מומחים בתחום היא שיש לעקוב אחר מצבם של העיניים וראיית הילד לכל אורך תקופת הילדות שלו, ואפילו לפני שהוא משוחרר הלכה למעשה ממחלקת הילודים. זאת מכיוון שמערכות הראיה אצל תינוקות מתחילות בהתפתחות שלהן החל משלב הלידה, כאשר החודשים הראשונים הם אלה שיקבעו האם המשך ההתפתחות ייעשה על הצד הטוב ביותר.

בפועל, מדובר כאן על בדיקות שבאות לבחון את המבנה האנטומי של כל אחת משתי העיניים של הילד, כמו גם המערכת הראייתית אשר שמה לה למטרה לקשר בין העין לבין המוח. בין השאר, מדובר כאן על בדיקות מעקב, בדיקות פזילה, בדיקות של מבנה העין ובדיקה אופטית, הבאה לוודא שאין בנמצא בעיות עיניים שיפריעו לאותה התפתחות חיונית תקינה של הראייה.

מתי לבצע את הבדיקות?

הנחיות משרד הבריאות בישראל מתייחסות למועדים השונים בהם חשוב לבצע את הבדיקות השונות הנוגעות לתקינות הראייה והעיניים של הילד. ההנחיה הראשונה היא שהתינוק נדרש לעבור בדיקת רפלקס אדום (החזר אור), כאמור, עוד לפני שהוא משוחרר ממחלקת הילודים, וכן בחלק מבדיקות תקופתיות אצל הרופא המטפל.

הבדיקה השגרתית הבאה צריכה להתבצע מוקדם גם כן – בפועל, החל מגיל חצי שנה ועד לגיל שנה. חשוב לשים לב שבמשפחות בהן היסטוריה של בעיות עיניים בילדות או בבגרות, או לחילופין במצבים בהם הילד נולד מוקדם מהצפוי או במשקל נמוך מהממוצע, צריכה להיות מוענקת חשיבות מכרעת עוד יותר לביצוע הבדיקות הללו במועד מוקדם.

ומה לגבי הבדיקות הבאות? ובכן, המלצה יעילה היא לחזור עליהן בגיל שלוש ובגיל חמש. המדובר הוא באותה בדיקה ברמת העיקרון, אם כי נהוג לבחון בשלב הזה גם את חדות הראייה על ידי צורות, אותיות או מספרים, בהתאם לרמת ההבנה של הילד.

דגשים בבחירת הגורם המטפל

כיאה לחשיבות הנושא המונח כאן על כף המאזניים, ברור מדוע לא ניתן להתפשר בבחירת הגורם שיבצע את הבדיקות הללו, ויעניק את הטיפולים בעת הצורך. הבחירה צריכה להיות ברופא אשר מתמחה, מטבע הדברים, בתחום של רפואת עיניים לילדים, אשר עבר הכשרה מקיפה בנושא ומבצע אבחונים וטיפולים בו כבר שנים ארוכות.

מבחינה מעשית, ההחלטה העיקרית לרוב היא על המוסד הרפואי שמאגד תחתיו בעלי מקצוע בתחום זה, כמו גם רבים אחרים. המחלקה לרפואת עיניים בילדים במכון מור עונה על ההגדרה הזו בדיוק, מספקת שירותי אבחון וטיפול מתקדמים ונעזרת בציוד הטכנולוגי המשוכלל ביותר המוצע כיום. הורים רבים בוחרים בכל שנה לבצע את ההליך דרך המכון, ולא קשה להבין מדוע.

 

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך