מתי נפנה לשירותיו של פסיכיאטר?

רופא המתמחה בפסיכיאטריה יכול להציע מגוון רחב של שירותים עבור גברים ונשים בכל הגילאים. מטרתה העיקרית של הפסיכיאטריה היא לנתח הפרעות נפשיות מתוך פרספקטיבה רפואית ולהציע דרכי מניעה, הערכה, אבחון, טיפול ושיקום. נשאלת השאלה – מתי אם כך נפנה לשירותיו של פסיכיאטר?

שירותי הפסיכיאטר

שירותיו של פסיכיאטר ניתנים על ידי רופא עם התמחות במדע הרפואה הקלינית העוסק בבריאות הנפש. כל פסיכיאטר הוא בהכשרתו דוקטור לרפואה, בעוד הפסיכיאטריה עצמה עוסקת במגוון רחב של נושאים ותיאוריות.

טיפול תרופתי עם פסיכותרפיה

נפנה לשירותיו של איש מקצוע בתחום אם נצטרך טיפול תרופתי. בעזרת שילוב בין טיפול תרופתי לבין פסיכותרפיה אפשר לטפל בבעיות שקשורות להפרעות נפש, להציע טיפול קליני לגברים ונשים בטווח רחב של גילאים ולשפר את איכות החיים. למעשה, אנשי מקצוע עם הכשרה בפסיכיאטריה הם בין היחידים שמוסמכים להציע שילוב בין טיפול תרופתי לבין פסיכותרפיה.

ריסון תסמינים והקלת מצוקה

יש אנשים שפונים לשירותיו של איש מקצוע עם התמחות בפסיכיאטריה כדי לרסן תסמינים קיימים של הפרעת נפש. מטרת הפנייה לאיש המקצוע במקרה הזה היא להקל על המצוקה בטווח הקצר, ולמנוע החמרה של הסימפטומים בטווח הארוך. כמו כן, יש מקרים שבהם רק הייעוץ עצמו מספיק על מנת לנסוך במטופל ביטחון ולאפשר לו להתמודד עם הפרעת הנפש באופן עצמאי וללא התערבות תרופתית.

טיפול במסגרת מוסדית מתמחה

שירותיהם של אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש הם חלק בלתי נפרד מהטיפול שניתן במסגרת מוסדית מתמחה:

  • מסגרת קהילתית
  • בית החולה
  • בתי חולים לבריאות הנפש

אנשי מקצוע עם ניסיון בבריאות הנפש יכולים ללוות את המטופל כאשר הוא מגיע למסגרת הקהילתית ולהגדיר עבורו תהליך הדרגתי של טיפול בסימפטומים או בבעיה, כמו גם להגיע עד אליו הביתה על מנת להציע טיפול אפקטיבי. בנוסף, הם מעורבים בתהליכי קבלת ההחלטות של בתי חולים לבריאות הנפש ונחשבים לאוטוריטה היחידה שעמה אפשר להתייעץ.

במקרה של חשש להפרעה נפשית

כל חשש להפרעה נפשית דורש התייעצות עם אנשי מקצוע. לא חייבים לפנות ישר לפסיכיאטר ואפשר להתחיל עם מפגש עם רופא משפחה, אך בסופו של דבר נדרשת אבחנה שמבוססת על ארגז הכלים של בריאות הנפש. מעבר לכך, משרד הבריאות בישראל מפעיל פסיכיאטר מחוזי שמחזיק בסמכות להורות על בדיקה פסיכיאטרית, אשפוז בכפייה או טיפול מרפאתי כפוי. הוראה כזו עשויה להיות תוצאה של אדם המתמודד עם מגבלה פסיכיאטרית מאובחנת ומוכרת.

סכנה למטופל ולסביבה

לבסוף, נתייעץ עם איש מקצוע מתחום בריאות הנפש בכל מקרה שבו ישנו חשש לכך שהמטופל יפגע בעצמו או בסביבה. גם סירוב להיבדק על ידי רופא יכול להוביל בסופו של דבר לאשפוז בכפייה.

השאר תגובה

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך