דקירה או שאיבה במהלך ההריון

היות וההריון של בני האנוש נמשך 9 ירחי לידה שלמים, יש תחנות בקרה תקופתיות להבטחת שלום העובר. הרי מדובר על כמעט שנה שלמה שבה האשה נושאת בקרבה את התינוק המיוחל.
תשעה חודשים של שכרון חושים אלה מתאפיינים בהרבה ציפייה, תקווה והכנה. הרצון להבטיח לידה קלה ותינוק בריא הם שהביאו לעולם בדיקות הריון רבות. החל מהאולטרה סאונד ועד מי השפיר. כיום יש כבר בדיקת דם במקום מי שפיר שנועדה למנוע את הסיכון הכרוך בהחדרת המחט לבטן. בהרבה מקרים בעבר, החדרת המחט גרמה לסיבוכים שונים בהיריון. אמנם בהסתברות נמוכה, אבל לאורך השנים במספרים מוחלטים, היו כבר לא מעט מקרים.

בדיקת הדם החלופית אמורה לשפר את מצב הסטטיסטיקות. בין אם בוחרים בדקירה של בדיקת מי השפיר ובין אם בבדיקת הדם, מדובר על 99 אחוז ודאות ולא על מלוא מאת האחוזים. יתרה מכך, בארץ נוהגים לערוך הרבה יותר בדיקות בשלב ההריון מאשר ברוב מדינות העולם המודרני. זאת, ככל הנראה בגלל זמינות וחדשנות הטכנולוגיה מחד והרצון העז של הישראלים לכסות ולהבטיח את בריאות העובר מכמה שיותר כיוונים ובכמה שיותר אחוזי הצלחה.

בדיקות הריון כדרך להבטחת קיומנו

מצד אחד אנחנו הישראלים מוכנים להשקיע לא מעט הון על מנת להבטיח עובר בריא, מצד שני אנחנו יכולים להתקמצן על מונית שתחסוך לנו זמן אבל תעלה יותר כסף. כלומר, ההריון מהווה קטליזטור לחשיבה שכולה פריצת תקציב. הרציונל מאחורי הדאגה היתרה לעובר נובעת ככל הנראה מהשורשים ההיסטוריים שלנו כעם נרדף, תמיד נחוש שעלינו להיות איתנים וחזקים יותר מאחרים כדי שלא יגברו עלינו אויבנו. הרי מיד עם הלידה רצים אצים לברית או לבריתה על מנת להצהיר על הרך הנולד ולהוסיף אותו למניין בני עם ישראל. בדיקות הריון מרובות הן התוצאה של שנים שבהן היהודים חיו בסתר ובהסתר מפני גוים שניסו לפגוע בהם או לגרום להם להתבוללות בקרבם.

בדיקת דם במקום מי שפיר מהווה עוד שלב בכיוון של הגדלת אחוז הנבדקות בזמן ההיריון. בסרטים של מדע בדיוני יש כברת תרחישים שלפיהם קובעים מראש מה יהיה מין הילוד, אופיו ויופיו. היות והתינוק מסמל את דור העתיד, זרע ההמשך ובמקרה של היהודים גם את המשך ההבטחה, יש לנו אינטרס לעשות את מירב המאמצים שהוא יהיה בריא וכשר להמשיך את דרכנו. חשוב מאוד לפני שניגשים לעשות כל בדיקה אפשרית במהלך ההריון, לבדוק מהם הסיכונים וההשלכות של הבדיקה ולברר אם קיימות חלופות בטוחות יותר.

 

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך