המלצת הרופאים: בדיקת דם במקום דיקור מי שפיר

הסיכוי ללדת ילד הסובל ממחלה גנטית תורשתית אמנם איננו גדול, אבל יחד עם זאת – השלכות של מצב כזה יכולות להיות קשות מאוד. כרומוזומים פגומים עשויים לבוא לידי ביטוי בקיומן של מחלות קשות שאחת מהידועות שבהן היא תסמונת דאון.

קיומן של בדיקות סטטיסטיות (המכונות גם בדיקות סקר), לשלילת בעיות בכרומוזומים לא תמיד מספק. לכן, במקרים רבים נהוג היה לעשות שימוש בבדיקת מי שפיר לצורך שלילת קיומן של מחלות שונות. בעת האחרונה הגיעה לישראל חלופה לבדיקה הוותיקה כך שכיום בדיקת דם במקום מי שפיר במכון מור היא אפשרות ממשית. נשים רבות כבר בחרו להתנסות וגם רופאים וגנטיקאים ממליצים בחום וכדאי להבין מדוע.

סיכון במי שפיר

בדיקת הדם החדשנית מבוססת על העובדה שחלק ממקטעי הכרומוזומים של העובר עוברים לזרם הדם של האם. למרות שעובדה זו הייתה ידועה, עד לאחרונה לא ניתן היה לאבחן זאת באופן ראוי לשמו. פיתוח הבדיקות החדשות שינה את המצב וכיום ניתן בהחלט להסתפק בדקירה קטנה ובמנת דם זעירה כדי לגלות בעיות בכרומוזומים של התינוק בוודאות הקרובה למאת האחוזים.

בדומה לבדיקה החדשה, גם בדיקת מי השפיר נועדה לאתר מחלות קשות, וכאן התשובה היא אפילו בוודאות מוחלטת, אך יש גם חיסרון גדול ושמו – סיכון. הבדיקה, שנועדה לתת תשובה מוחלטת לקיומם או להעדרם של בעיות בכרומוזומים, מהווה השלמה של בדיקות סקר. בדיקות אלו, כגון אולטרסאונד ושקיפות עורפית, מסוגלות לאתר חשד לקיומן של מחלות קשות מסוימות. למרות שהתוצאות אינן חד משמעיות, מדובר על בדיקות נטולות סיכון וחשובות.

מכיוון שהבדיקות הללו לא מספקות, נשים רבות העדיפו עד כה לבצע את בדיקת מי השפיר שמבוצעת בצורה של דיקור באמצעות מחט מיוחדת. יתרונותיה של בדיקת מי השפיר טמונים בכך שמדובר על בדיקה אמינה, וותיקה וזולה. יחד עם זאת, אין לשכוח שלבדיקה חיסרון מרכזי משמעותי – ביצוע הבדיקה כרוך בסיכון מסוים גם לאם וגם לעוברה. הגם שהסיכון נמוך מאחוז אחד, אין ספק שמדובר בבעיה. פיתוח בדיקת הדם החדשה נותן לכך פתרון מתאים.

הכל רשום בדם

לא לחינם בדיקת הדם התחליפית למי השפיר נחשבת למומלצת מאוד על ידי הרופאים. אחרי הכל, מדובר על בדיקה דם פשוטה, שמאפשרת לקבל תשובה ברורה ודי חד משמעית לגבי סיכונים כרומוזומליים שונים. לאחר קיום הבדיקה מתקבלת תשובה קרובה מאוד לוודאות מוחלטת האם העובר סובל ממחלות כדוגמת תסמונת דאון.

היתרון של הבדיקה ברור – כבכל בדיקת דם רגילה, אין כאן סיכון לאם או לעובר. מצב זה הופך את עריכת הבדיקה להרבה פחות מלחיצה והרבה יותר הגיונית מבחינה רפואית. עם זאת, יש לציין שמדובר על בדיקה פרטית וכאן טמון חיסרון מסוים. היולדת שתרצה בכך, תצטרך לממן את הבדיקה מכיסה. בשקלול של עלות מול תועלת – אין ספק שבדיקת הדם היא העדיפות המומלצת

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך