טיפול חדשני לסרטן השד

"יש לך סרטן השד". אלפי נשים יקבלו אבחנה הרסנית זו בשנה זו בלבד. לא פחות מפחיד, הוא גם המגוון המסחרר של החלטות רפואיות שיהיה עליהן לבצע, ובעיקר לבחור את הניתוח הנכון והמתאים להן ביותר.

כאשר הדבר אפשרי מבחינה רפואית, עד 75% מהנשים עם סרטן השד בוחרות היום כריתה של הגוש הסרטני, או למפקטומי. כלומר הן מעדיפות ניתוח שד חלקי ומשמר. החלטות אלה נובעות גם מכך שבהשוואה לכריתת שד מלאה, יש לניתוח למפקטומי שיעורי הישרדות דומים כאשר הוא משולב בהקרנות. בנוסף, ניתוח למפקטומי מעוות פחות את הגוף.

עם זאת, מסתבר שהסיכונים עשויים להיות יותר גדולים ממה שאת משערת. מחקר בריטי חדש מלמד שאחת מכל חמש נשים שעברו כריתת גוש סרטני זקוקות לעבור תוך שלושה חודשים ניתוח נוסף, ובמקרים רבים גם כריתת שד מלאה.

טכנולוגיה חדישה

היום, הטכנולוגיה החדשנית מאפשרת לאבחן ולדווח למנתח כבר בעת הניתוח, אם אכן כל הרקמה הסרטנית הוצאה מהגוף. מכשיר זה שנקרא מרג'ין פרוב (MarginProbe) – פותח על ידי חברת Dune Medical Devices והוא חוסך את רוב הניתוחים החוזרים שמתבצעים לאחר שמתברר שלמרות הוצאת הגוש הסרטני, עדיין נותרו בגוף רקמות סרטניות.

כדי להשיג שולי כריתה נקיים המנתח מנסה להוציא את הגוש הסרטני כשהוא מוקף ברקמה בריאה, אבל לא תמיד בהצלחה מלאה. כאן באה לעזרתו הטכנולוגיה של מרג'ין פרוב, שאושרה על ידי משרד הבריאות. מכשיר זה מאפשר למנתח לבדוק את המטופלת כבר בזמן הניתוח ולוודא ששולי הגידול שנותרו בגוף, אכן נקיים מסרטן.

ניתוחים חוזרים

כאמור, ניתוח חוזר מתבצע כאשר מתברר שהניתוח הראשון לא הסיר את כל השוליים הסרטניים של הגידול. בקרב הקהילה הרפואית קיים דיון מתמשך לגבי גודל השוליים שרצוי להסיר, כדי שלא יהיה צורך בניתוחים חוזרים.

מאמר שפורסם ב-New England Journal of Medicine מצביע על כך ששוליים רחבים יותר לא בהכרח מבטיחים שהסרטן לא יחזור שוב. מחקר אחר שפורסם בכתב העת American Medical Association מדווח על הבדלים משמעותיים בשיעורי הניתוחים החוזרים שקשורים במנתח ובבית החולים שבו בוצע הניתוח.

אם את שוקלת ניתוח למפקטומי (כריתה חלקית) או מסטקטומי (כריתה מלאה), עלייך להגיע לרופא כשאת מוכנה לשיחה מושכלת על הסיכונים הכרוכים בניתוח חוזר לאחר כריתת גוש סרטני. ניתוח שני, גם מבחינה רגשית, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה כלכלית הוא מלחיץ מאוד וגם עלול לעכב את המשך הטיפולים בתרופות או בהקרנות.

חשוב לדעת שגם כריתת שד מלאה אינה נטולת סיכונים. זהו ניתוח נרחב ביותר, שזמן ההחלמה שלו ארוך יותר והוא מלווה בדרך כלל גם בניתוח קוסמטי לשחזור השד. ניתוח מסטקטומי טומן בחובו גם סיכון קל להישנות הסרטן ברקמות הרכות שנותרו לאחר הסרת השד.

לאור דברים אלה, רק את והרופא שלך, כשאתם חמושים בכל הנתונים הזמינים, יכולים להגיע להחלטה מושכלת.

ונזכיר שוב את הטכנולוגיה החדשה שמאפשרת לך לעבור ניתוח למפקטומי שמגדיל מאוד את הסיכוי שלא תזדקקי לניתוח חוזר. וזאת, בעזרת המכשיר המופלא מרג'ין פרוב.

אזור התגובות נעול.

שירותי בריאות - חיפוש באתר
צרו איתנו קשר עכשיו!

השם שלך (חובה)

הדואר האלקרוני שלך (חובה)

נושא

ההודעה שלך